Wiadomości

  • 11 stycznia 2022
  • wyświetleń: 716

Jak dbać zimą o oczko wodne?

Materiał partnera:

Latem, wiosną, a nawet jesienią, oczka wodne w naszych ogrodach stanowią jedną z głównych ozdób i największych atrakcji. Piękna roślinność, przyjemnie szumiąca woda i kolorowe rybki wzbudzają zarówno zachwyt najmłodszych, jak i dorosłych. Jak jednak zadbać o nasze oczka wodne porą zimową? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Jak dbać zimą o oczko wodne?


Czynności pielęgnacyjne oczek wodnych zimąOgarnij ogród kompleksowo, dbając także o swoje oczko wodne porą zimową. Jakie zabiegi koniecznie należy wykonać, by zapewnić oczkom wodnym należytą ochronę i pielęgnację? Warto swoje prace ogrodnicze dotyczące oczka wodnego rozpocząć od oczyszczenia opadłych liści. Bez względu na wielkość stawu dokładnie należy oczyścić wszelkie liście, które znalazły się w oczku. Zalegające liście zaczną gnić. W wyniku tego procesu w oczku pojawią się trujące dla roślin i zwierząt substancję, np. siarkowodór.

Oczyść oczko z obumarłych części roślin przed nadejściem zimyWarto także poświęcić szczególną uwagę brzegom naszego oczka wodnego, na których gromadzi się spora ilość obumarłych części roślin wodnych. Przekwitłe kwiaty, uschnięte liście będą jedynie brudzić wodę. Warto jednak oszczędzić pozbycie się takich roślin jak trzcina i pałki czy sitowie, które będą niezwykle interesującym elementem zimowego, ogrodowego anturażu. Będą także pomocne w przeżyciu trudnych zimowych warunków organizmom wodnym.

Jak dbać zimą o oczko wodne?


Zadbaj o rybkiJeśli posiadamy duże oczko wodne, powyżej 100cm głębokości, w takich zbiornikach woda przy dnie nie zamarza, w związku z czym ryby i rośliny mogą w oczku w całkowicie bezpiecznych i komfortowych warunkach przezimować. Jedynym warunkiem jest zapewnienie w oczku wodnym na czas zimy stałego dostępu powietrza. Istnieje wiele skutecznych metod natlenienia oczka wodnego, a wybór metody zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkowników. Do najbardziej powszechnych sposobów zapewniających odpowiednie ilości tlenu naszym rybkom oraz roślinom są tabletki, które pod wpływem reakcji chemicznych wytwarzają tlen. Możliwe jest także zrobienie tzw. poduszki powietrznej (wywiercić należy mały otwór w lodzie i wypompować trochę wody, by pod lodem powstała około 3cm pusta przestrzeń). Na powierzchni lodu można także umieścić specjalistyczny pływak z grzałką. Postawić można również na specjalistyczne urządzenia napowietrzające. Jak widać, opcji do wyboru jest naprawdę sporo.

Płytkie oczka wodne i ich odpowiednia pielęgnacjaZ płytkich oczek wodnych najlepiej na okres zimowy wypompować wodę. Jest to zabieg absolutnie konieczny zwłaszcza w tego typu oczkach, które wyłożone są folią. Zamarzająca woda powiększa swoją objętość, co w konsekwencji prowadzi do pęknięcia folii. Tafla lodu może wywołać także szkody w oczach wodnych wyłożonych płytami czy wykonanymi z betonu.

Odpowiednia ochrona urządzeniu elektrycznychZimowy okres w roku to czas, w którym nasze ogrody zapadają w zimowy sen. Ogarnij ogród zabezpieczając także wszelkie sprzęty elektroniczne, także używane w oczkach wodnych. Pompy wodne w celu należytej ochrony należy przenieść do pomieszczeń, w których temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Co więcej, przez ten czas należy także przechowywać je w wodzie, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do ich uszkodzenia.

By przez wiele lat móc cieszyć się nienaganną prezencją, doskonałą kondycją i dobrym zdrowiem ryb i innych organizmów żywych przebywających w naszych oczkach wodnych, należy odpowiednio je pielęgnować, zwłaszcza w okresie zimowym.