Wiadomości

  • 5 stycznia 2022
  • wyświetleń: 821

Wanienka dla dziecka - jak wybrać odpowiednią?

Materiał partnera:

Regularne kąpiele to nieodłączny element prawidłowej pielęgnacji noworodka. Zanim więc jeszcze wrócimy z nowym członkiem rodziny ze szpitala, koniecznie kupmy odpowiednią wanienkę, która umożliwi nam bezpieczną i wygodną kąpiel niemowlaka. Czym warto kierować się przy jej wyborze?

Źródło: pixabay.com


Kąpiel dziecka może być wspaniałym czasem, pełnym miłości i nauki obcowania w nowym środowisku. Jednak, aby tak się stało, musimy najpierw zadbać o to, by wybrać właściwą wanienkę. Stawiając o taką o odpowiedniej wysokości, wielkości i innych parametrach, będziemy mogli cieszyć się pełną wygodą i bezpieczeństwem. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę, kupując wanienkę.

Idealna wanienka do kąpieli dzieckaWanienka dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia świeżo upieczonych rodziców. Kupno takiego produktu nie jest jednak wcale takim łatwym zadaniem. W sklepach znajdziemy bowiem dosłownie setki różnych propozycji. Jak więc wybrać spośród nich idealną wanienkę? Przede wszystkim musimy pamiętać, że powinna spełniać ona pewne podstawowe warunki. Ważne, aby była wykonana z dobrej jakości materiałów, które będą jednocześnie w pełni bezpieczne dla dziecka, ale też zapewnią dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Bardzo istotne jest także, aby wnętrze wanienki było właściwie wyprofilowane, tak aby pozycja dziecka była stabilna i bezpieczna.

Wanienki do kąpieli niemowląt — rodzajeW sklepach znajdziemy obecnie bardzo duży wybór wanienek dla dzieci. Wśród nich dostępne są różne modele i typy takich produktów. To bardzo duża zaleta, ponieważ pozwala nam to dopasować je do swoich potrzeb oraz aktualnych warunków. Jeśli chodzi o rodzaje wanienek, dzielimy je przede wszystkim ze względu na budowę. Oczywiście największą popularnością cieszą się tradycyjne wanienki w podłużnym kształcie. To podstawowe rozwiązanie, które nie ma żadnych wyróżniających się plusów, ale przy okazji nie razi też wadami. To po prostu zwykła wanienka.

Ostatnio prawdziwym hitem na rynku stała się składana wanienka. To bardzo praktyczny gadżet, który sprawdza się nie tylko w domu, ale i w podróży. Po rozłożeniu prezentuje się dokładnie jak model klasyczny, z tym że z opcją złożenia. Wanienka składana zajmuje minimalną ilość miejsca i można ją z łatwością przechowywać. Kupno takiej składanej wanienki to fantastyczny wybór do mniejszych mieszkań.

Kolejnym chętnie wybieranym rodzajem, są wanienki z wygodnym stojakiem. To bez wątpienia najbardziej komfortowy model. Na rynku dostępne są różne warianty. Wśród nich znajdziemy wanienki na stojakach zwykłych oraz składanych, które można z łatwością zdemontować i przenosić w dowolne miejsca. To jednak nie wszystko. Dostępne są bowiem także wanienki wielofunkcyjne, które służą jednocześnie jako stanowisko kąpielowe oraz miejsce do przewijania. To fantastyczny sposób na optymalizację zajmowanej przestrzeni.


Jak duża powinna być wanienka dla dziecka?Jedną z najważniejszych kwestii jest to, by wybrać wanienkę w odpowiednim rozmiarze. Jej pojemność ma ogromne znaczenie zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo. Z tego też powodu wielkość wanienki należy dobierać bezpośrednio do wieku malucha. Małe wanienki doskonale sprawdzą się u dzieci do 6 miesiąca życia. Ich powierzchnia jest mniejsza, co zapewnia większą kontrolę i uniemożliwia maluchowi wykonywanie ruchów, które mogłyby powodować niebezpieczeństwo i kontakt z wodą niepożądanych stref. Taka wanienka zajmuje też niewiele miejsca, dzięki czemu można ją łatwo przechowywać.

Duże wanienki to z kolei doskonała opcja dla nieco starszych maluchów. Więcej miejsca to także lepsza zabawa i większy zakres ruchów. Dzieci po 6 miesiącu życia mają znacznie bardziej rozwiniętą koordynację, dlatego dłuższa wanienka przy prawidłowym użytkowaniu będzie w pełni bezpieczna. W jej przypadku możemy wykorzystać też dodatkowe akcesoria w postaci specjalnych wkładek, które sprawią, że wanienka będzie odpowiednia także dla młodszych dzieci. Bez wątpienia największą zaletą dużych wanienek jest jednak to, że nie trzeba wymieniać na nowe, ponieważ taki rozmiar będzie właściwy na każdym etapie.

Ile kosztuje wanienka dla dziecka?Wanienka do kąpieli noworodka jest nieodłącznym elementem wyprawki. Dlatego też koszt jej zakupu należy od razu doliczyć do budżetu przeznaczonego na zakup całego potrzebnego wyposażenia. Na jaki wydatek należy się tu przygotować? To już zależy od wielu indywidualnych czynników, a przede wszystkim od tego, jaki rodzaj wanienki wybierzemy oraz jaka będzie jakość produktu. Na rynku najzwyklejsze tradycyjne wanienki wykonane z plastiku dostępne są już nawet za kilkadziesiąt złotych. Solidne produkty sprawdzonych marek będą kosztować natomiast kilkaset złotych.

Warto pamiętać jednak, że na produktach dla dzieci nie warto oszczędzać. Najtańsze wanienki będą wymagać bowiem dość szybkiej wymiany, a co gorsza nie zapewnią nam wystarczającej funkcjonalności. Dlatego też znacznie lepiej jest zainwestować w wysokiej jakości produkt, który będzie służył podczas każdej kąpieli, aż do czasu rozpoczęcia mycia w wannie lub pod prysznicem.