Wiadomości

  • 2 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1889

Dom na zgłoszenie - od kiedy? Hyta, czyli dom bez pozwolenia na budowę.

Materiał partnera:

Wśród projektów budowlanych domów bez pozwolenia przez długi czas trudno było znaleźć coś ciekawego. Niewielka dopuszczalna powierzchnia zabudowy zdawała się zabijać kreatywność projektantów. Tak było do momentu, gdy nad tym tematem pochyliło się wrocławskie studio KiK Architekci. Z połączenia idei minimalizmu i stylistyki skandynawskiej powstały domy, w których można zakochać się od samego patrzenia.

Linkhouse


Co ważne, domki budowane w technologii szkieletu drewnianego można postawić do stanu surowego zamkniętego w 3 dni. Formalności oraz pozostałe roboty budowlane i wykończeniowe również nie przysparzały inwestorom żadnych kłopotów. Co stanie się z domami na zgłoszenie 2 stycznia 2022 roku? Czy zmiany w prawie budowlanym utrudnią życie osobom marzącym o tym, by wybudować piękny dom szybko i tanio?

Polski Ład. Skomplikowana historia domów bez pozwolenia na budowę.Ustawa z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo Budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przeszła dość nietypową drogę, nim ostatecznie została podpisana przez Prezydenta RP. Senackie głosowanie z 8 października 2021 r. sprawiło, że do sejmu trafił wniosek o jej odrzucenie. Do wniosku dołączono obszerną listę sugerowanych zmian.

Sejmowa Komisja Infrastruktury oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zaopiniowały jednak ów wniosek negatywnie. Sejm odrzucił więc wniosek o odrzucenie ustawy już 14 października. Podpis prezydenta został wówczas bez przeszkód złożony, a omawianą ustawę opublikowano 2 listopada 2021 r. Co oznacza, że wchodzi ona w życie już na początku stycznia roku 2022.

Polityczne zagwozdki są jednak dla inwestorów zdecydowanie mniej ciekawe od tego, co zmieni się wraz z przepisami.

Linkhouse


Czy dom na zgłoszenie będzie domkiem letniskowym czy całorocznym?Do tej pory nie można było stawiać bez pozwolenia budynków mieszkalnych. Mogły to być obiekty rekreacyjne przeznaczone do okresowego wypoczynku. Domki w konstrukcji szkieletowej, ocieplone naturalną wełną mineralną i wyposażone w ogrzewanie, były co prawda komfortowe nawet zimą. Jednak zameldowanie się w nich nie było możliwe.

Nowe przepisy wprowadzają w tym temacie istotną zmianę. Od 2 stycznia 2022 r. można stawiać jednorodzinne domki typu Hyta, o ile będą one służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika również, że dom taki będzie można swobodnie wynająć lub sprzedać.

Zgłoszenie budowy domu bez pozwolenia o powierzchni powyżej 35 m2?Tak, to również się zmieni. Dotąd maksymalna powierzchnia zabudowy domu na zgłoszenie nie mogła przekraczać 35m2. Do tego musiał to być budynek parterowy. Jedyną możliwością zwiększenia powierzchni użytkowej było wybudowanie antresoli, która nie stanowi według prawa osobnej kondygnacji. Nie mogło to być tradycyjne poddasze użytkowe.

Po wejściu w życie nowych przepisów powierzchnia zabudowy domów bez pozwolenia będzie mogła wynosić nawet 70 m2. Co ważne, swobodnie wybudujesz w nich drugą kondygnację. Oczywiście tylko wtedy, gdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego daje Ci taką możliwość. Jeśli go brak, trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Urząd będzie musiał je wydać w ciągu 21 dni.

Ile m2 będzie musiała mieć działka budowlana pod dom na zgłoszenie?Jak dotąd można było stawiać jeden dom na zgłoszenie na każde 500 m2 działki. Gdy okazało się, że na zgłoszenie będzie można budować budynki mieszkalne, pojawiły się przypuszczenia, że w ich przypadku powierzchnia działki będzie musiała wynosić co najmniej 1000 m2.

W ogłoszonym tekście omawianej ustawy nie widać jednak takich informacji. W mocy pozostają więc poprzednie wskazania, niezależnie od przeznaczenia budynku. Istotne jest jedynie to, by obszar oddziaływania domu jednorodzinnego nie wykraczał poza granice działki.

Jak widać, o ile zmiany w przepisach są i nie da się temu zaprzeczyć, budowa domu Hyta nadal jest możliwa. Co ważne, jeśli zechcesz, legalnie w niej teraz zamieszkasz. Biorąc pod uwagę rosnące ceny nieruchomości, jest to świetna inwestycja na przyszłość. Dlatego zobacz niezwykłe projekty domów na zgłoszenie już dziś i wybierz spośród nich jeden dla siebie.