pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 30 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1937

Wzrasta stawka za śmieci w Suszcu, bo jest ich więcej niż szacowano

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

Od 1 stycznia 2022 r. w gminie Suszec będą obowiązywać nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzrost kosztów wynika z tego, że masa oddawanych odpadów jest większa niż prognozowano. Mieszkańcy zapłacą od nowego roku 29 zł od osoby.

kosz na śmieci, odpady
Kontenery na odpady zmieszane · fot. pixabay.com


Rada Gminy Suszec 25 listopada ustaliła nową, miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym w wysokości 29 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

W przypadku gdy na nieruchomości nie jest wypełniony obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych uchwalono stawkę opłaty podwyższonej w wysokości 75 zł miesięcznie od osoby.

Wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych zostaną pisemnie powiadomieni o zmianie stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jak wskazuje urząd gminy, konieczność podwyższenia stawek wynika z przeprowadzonej analizy bilansowania się systemu tj. poniesionych kosztów i wpływów z opłat od mieszkańców. Wcześniej ustalona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w wysokości 26,00 zł była wyliczona na podstawie rozstrzygniętego w kwietniu 2021 r. przetargu nieograniczonego na realizację zadania pn.: "Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Suszec, na których zamieszkują mieszkańcy".

Z uwagi, iż gmina nie rozlicza się z firmą EKO z Rybnika tj. podmiotem świadczącym te usługi w sposób ryczałtowy lecz płaci za każdą faktycznie odebraną tonę odpadów, ustalona opłata w wysokości 26 zł miesięcznie jest niewystarczająca, ponieważ masa oddawanych odpadów z nieruchomości zamieszkałych jest większa niż prognozowano.

- Należy podkreślić, że na terenie naszej gminy obserwuje się wzrost ilości oddawanych odpadów, co przyczynia się do wzrostu kosztów potrzebnych na sfinansowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Znacząco wzrosła ilość bioodpadów, trawy. Produkujemy coraz więcej śmieci, zakupując produkty pakowane w przeróżne torby, pudełka czy trudno utylizowaną folię- wskazują urzędnicy.

- Obecna stawka jest na poziomie stawek, które obowiązują w gminach o porównywalnym charakterze zurbanizowania i przyjętych zasadach gospodarowania odpadami. Ceny oscylują nawet do 40 zł miesięcznie od osoby. Stawki opłat za odpady są dla wszystkich jednakowe pomimo różnej ilości oddawanych odpadów bo nikt jeszcze nie wymyślił "śmieciomierza" - czytamy na stronie internetowej urzędu gminy.

ar / pless.pl
źródło: UG Suszec

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śmieci, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj