pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 28 grudnia 2021
  • wyświetleń: 4674

Zmarł najstarszy kobiórzanin

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Kobiór - Paweł Paszek, który w czerwcu obchodził swoje 99 urodziny.

Zmarł Paweł Paszek, najstarszy kobiórzanin
Zmarł Paweł Paszek, najstarszy kobiórzani. Na zdjęciu po mszy z okazji 99. urodzin · fot. UG Kobiór


Pan Paweł pochodził z miejscowości Łąka. Gospodarstwo rolne na którym się wychował (tzw. "paszówkę"), jego dziadek dostał od księcia cieszyńskiego. W domu było 10 dzieci (4 braci i 6 sióstr).

W czasie II wojny światowej jako 19-latek walczył na froncie wschodnim. Był dwa razy ranny pod Smoleńskiem i Woroneżem. Całe życie opowiadał, że gdy szedł na wojnę, ojciec mu powiedział: "nie odbieraj nikomu życia, boś mu go nie dał, chyba że w obronie własnej" - tymi słowami się kierował.

Z zawodu był kolejarzem. Pracował jako rewident wagonów - najpierw w Katowicach, potem na Kostuchnie, a następnie w Murckach. Po wojnie ożenił się z kobiórzanką - panią Jadwigą z domu Kyrcz i zamieszkał w Kobiórze. Miał trójkę dzieci, doczekał się kilkunastu wnuków i kilkunastu prawnuków.

Pan Paweł 22 czerwca obchodził swoją 99. rocznicę urodzin. W kobiórskim kościele odprawiona została msza w intencji jubilata. Po nabożeństwie życzenia i kwiaty w imieniu samorządu złożył wójt gminy Kobiór - Eugeniusz Lubański. Pisaliśmy o tym wydarzeniu w artykule Kwiaty i życzenia dla najstarszego kobiórzanina.

Paweł Paszek kondolencje

ar / pless.pl
źródło: UG Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.