pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 22 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1355

Fundacja Zwierzęca Arkadia wstrzymuje adopcje

Od środy, 22 grudnia Fundacja Zwierzęca Arkadia, która opiekuje się zwierzętami bezdomnymi, wstrzymuje adopcje czworonogów.

arkadia
Plakat przedświątecznej inicjatywy Zwierzęcej Arkadii · fot. Fundacja Zwierzęca Arkadia


- Powód jest taki sam jak co roku - chcemy uniknąć darowania zwierząt jako prezentów świątecznych. Niestety w wielu przypadkach takie "prezenty" zasilają później pobliskie schroniska lub fundacje. Oczywiście można do nas dzwonić, umawiać się na spotkania i wizyty, ale adopcje będą finalizowane po świętach - piszą w komunikacie przedstawicielki prozwierzęcej organizacji.

Na taki sam krok co roku decyduje się też Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach. Dla wszystkich, którzy w najbliższych dniach przyjdą do placówki po zwierzaka, by podarować go komuś w prezencie, pracownicy przytuliska wybrali najbardziej oryginalne, zdrowe i przyjazne czworonogi, jakie mają. To pluszowe pieski i kotki.

schronisko tychy
Schronisko w Tychach przygotowało wymowne upominki dla chcących zrobić prezent ze zwierzaka · fot. Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach / Faceb


Jak przygotować się do posiadania zwierzaka? Co trzeba przemyśleć, zanim zdecydujemy się na adopcję? Pracownicy tyskiego schroniska mają garść wskazówek dla tych, którzy myślą o przygarnięciu czworonoga:

Zacznij od zrobienia testów alergicznych wszystkim domownikom. Nawet jeśli twoje dziecko nie jest uczulone, nie oznacza, że pozostali domownicy również nie mają alergii. Sprawdź, na ile dziecko jest w stanie wykonywać obowiązki związane z posiadaniem psa. Może przez kilka tygodni wyprowadzać psa sąsiada lub zwyczajnie chodzić z samą smyczą w ręce. Dzięki temu przekonasz się czy kiedy będzie musiało wyjść z domu w niepogodę lub piąty raz w ciągu dnia, nie straci zapału do bycia właścicielem czworonoga.

Pamiętaj, że gdy zwierzę kogoś pogryzie, to nie Twoje dziecko weźmie na siebie odpowiedzialność, a gdy przyjdzie wybrać się na wizytę u weterynarza, nie ono będzie sponsorem tej "wycieczki". Odwiedź z nim schronisko, pokaż, jak wyglądają psy dzieci, które też kiedyś chciały pieska, ale po kilku dniach obowiązek wyprowadzania go na spacer stał się zbyt trudny lub po prostu futrzak urósł i nie był już małą puchatą kulką, więc zwyczajnie się znudził. Nie ucz swojego dziecka, że zwierzę można dostać pod choinkę. Jeśli Wasza decyzja jest przemyślana, przyjdź po świętach, kiedy schroniska są przepełnione. Nie rób także prezentu samotnej babci, która nie ma nikogo, z kim by mogła na co dzień porozmawiać przy śniadaniu, weź pod uwagę, ze starsza osoba może mieć problem, by przedostać się przez pół miasta do weterynarza z kotem w transporterze. Co, jeśli podupadnie na zdrowiu i sama będzie wymagała opieki? Kto wtedy zajmie się kotem?


Zarówno adopcja, jak i kupno zwierzaka, wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością. Nieważne, czy to chomik, kot, pies czy kanarek. Schronisko apeluje: nie rób prezentu z żywego zwierzaka!

ar / pless.pl
źródło: Fundacja Zwierzęca Arkadia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.