pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 18 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1673

Ile inwestycji dla poprawy jakości powietrza w Goczałkowicach?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

W ciągu trzech lat realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój uda się zrealizować łącznie 625 inwestycji, których celem jest poprawa jakości powietrza (w ramach trzech już zakończonych etapów oraz etapu IV, który jest właśnie realizowany). Wśród tych działań jest wymiana 465 kotłów. To 1/3 wszystkich pieców na terenie gminy. Jakie mieszkańcy mają możliwos i?

Kocioł, piec, palenie
W Pawłowicach mieszkańcy złożyli 500 wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów. · fot. UG Pawłowice


Mieszkańcy Goczałkowic mają możliwości przeprowadzenia inwestycji ekologicznych z dofinansowaniem. Dotychczas zrealizowane etapy będą kosztować ponad 5,7 mln zł.

Dzięki dofinansowaniu do 80% można wymienić stare kotły na nowoczesne, ekologiczne, wykonać docieplenie czy wymienić okna. Program jest realizowany z udziałem środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Mieszkańcy złożyli zapotrzebowanie na kolejne inwestycje, które będą realizowane również z środków własnych gminy. Wszystko po to, aby przyspieszyć proces wymiany starych kopciuchów, które zanieczyszczają powietrze w gminie.

Od kilku miesięcy w Urzędzie Gminy Goczałkowice-Zdrój funkcjonuje Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu "Czyste Powietrze". Punkt służy doradztwem w zakresie udzielania dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Mieszkańcy gminy Goczałkowice-Zdrój mogą uzyskać tam praktyczną pomoc w zakresie wypełniania wniosków, formularzy i rozliczeń do WFOŚiGW.

Okazuje się, że punkt spełnia swoją rolę. Świadczy o tym ranking przygotowany przez Polski Alarm Smogowy oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Goczałkowice-Zdrój to jedna z najaktywniejszych gmin w programie "Czyste Powietrze" w trzecim kwartale 2021 roku. Gmina zajęła 16. miejsce w kraju. O pozycji decyduje liczba wniosków złożonych do programu "Czyste Powietrze" z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. Pisaliśmy o tym w artykule: Która gmina jest najaktywniejsza w wymianie kopciuchów?

Zachętą do proekologicznych rozwiązań jest też niższa stawka podatku. Mieszkaniec, który ma w domu wyłącznie ekologiczne źródła ciepła zapłaci ponad 80% niższy podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich część. Goczałkowice-Zdrój były jedną z pierwszych gmin w regionie, które wprowadziły takie rozwiązanie. Więcej: Goczałkowice: ogrzewasz ekologicznie? Płacisz niższy podatek!

Żeby uświadomić, jak niebezpieczny jest smog, w listopadzie w Goczałkowicach dostępne były mobilne płuca. Akcja prowadzona była przez Urząd Gminy we współpracy z Pszczyńskim Alarmem Smogowym "Nie Dokarmiaj Smoga". Relacja: [WIDEO, FOTO] Te płuca oddychały goczałkowickim powietrzem

Więcej o możliwych dotacjach na stronie Urzędu Gminy: www.goczalkowicezdroj.pl/aktualnosc-41756-mieszkancu_sa_mozliwosci_skorzystaj_z.html

ar / pless.pl
źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj