Wiadomości
- 14 grudnia 2021
- wyświetleń: 4224
Nauczycielka z Pielgrzymowic nagrodzona "Za naprawianie świata"
Nauczycielka z Pielgrzymowic w sobotę, 11 grudnia podczas uroczystej gali otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Została wybrana spośród dziesięciu nominowanych osób. Konkurs przeprowadza Centrum Edukacji Obywatelskiej CEO.
Jak czytamy na stronie internetowej wyróżnienia "Nagroda od ponad 10 lat trafia w ręce nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej."
Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa, która zmarła w 2008 roku. Od 1942 roku należała do Społecznego Komitetu Pomocy Ludności Żydowskiej im. Konrada Żegoty. Została kierowniczką Referatu Dziecięcego. Narażając własne życie ocaliła wiele żydowskich dzieci, dbając równocześnie o to, aby nie utraciły one swojej tożsamości. Była odznaczona m.in. medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".
Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się:
- Agnieszka Foryś - nauczycielka języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, praktyczka edukacji kulturalnej; wraz z uczniami realizuje projekty, które sama określa jako "przeciwko znikaniu ludzi", wśród nich m.in. wsparcie Festiwalu Conrada w Krakowie (2019 r.) czy Fundacji Ocalenie (2021 r.)
- Agnieszka Gabryelska - nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie, historii i społeczeństwa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; szefowa sztabu WOŚP działającego przy tej szkole od ponad 10 lat; w szkole prowadzi liczne warsztaty antydyskryminacyjne i dotyczące praw kobiet; prywatnie aktywistka i feministka, członkini Zespołu ds. Praw Pracowniczych
- Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
- Anna Konarzewska - nauczycielka języka polskiego w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku; zaangażowana w społeczności działające na rzecz oddolnej zmiany edukacji takie jak: Kreatywna Pedagogika, Wiosna Edukacji i Superbelfrzy RP; od 2020 roku członkini Microsoft Innovative Educator Expert; autorka bloga "Być nauczycielem" oraz książki "Być (nie)zwykłym wychowawcą" (2019).
- Joanna Roszak - nauczycielka języka polskiego i filozofii w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu; zajmuje się propagowaniem edukowania na rzecz pokoju oraz edukowania przez poezję; równolegle pracuje jako profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz działa w Fundacji Józefa Rotblata; zaangażowana w liczne akcje społeczne, m.in. dotyczące wskrzeszania dziedzictwa poznańskich Żydów.
- Maria Jaszczyk - nauczycielka przyrody, biologii, wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Tony’ego Halika w Górznej; zaangażowana w liczne działania na rzecz uczniów, społeczności lokalnej, osób chorych i potrzebujących; inicjatorka lokalnej akcji edukacyjnej na rzecz akceptacji osób LGBT.
- Maria Weronika Kmoch - nauczycielka historii, historii i społeczeństwa w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie; regionalistka, edukatorka, działaczka, archiwistka społeczna, redaktorka; bada przeszłość małej ojczyzny - Kurpiowszczyzny i Północnego Mazowsza; zarówno w pracy zawodowej, jak i pozaszkolnej podejmuje tematy bliskie (historia rodzinna, historia regionalna), ale i zapomniane, przemilczane, niezrozumiałe (herstoria, wielokulturowość).
- Marta Florkiewicz-Borkowska - nauczycielka języka niemieckiego, zajęć technicznych i artystycznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach; realizuje projekty społeczne, charytatywne,
- arteterapeutyczne i algorytmiczne; autorka cyklu rozwojowego z elementami arteterapii "Jesteś Ważna" - pomaga dziewczynom uwierzyć w siebie oraz wzmocnić ich poczucie własnej wartości; od 8 lat szyje przytulanki "Pożeracze Smutków", przekazując je m.in. dzieciom na oddziałach onkologicznych, angażując w to pielgrzymowicką młodzież, lokalną społeczność, a obecnie również ponad 100 szkół w całej Polsce.
- Monika Darmofał-Karanowska - pedagożka szkolna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie; poza szkołą edukatorka seksualna i edukatorka praw człowieka; od kilku lat organizuje w Kętrzynie Maraton Pisania Listów, realizuje z młodzieżą wiele projektów dotyczących praw człowieka i edukacji globalnej, a od tego roku warsztaty z edukacji seksualnej; w 2020 roku otrzymała nagrodę Amnesty International Polska dla wolontariusza roku w kategorii edukacja; prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Sztama".
- Radosław Potrac - nauczyciel historii, wychowania do życia w rodzinie, wychowawca klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863r. w Warszawie pedagog, przewodnik, nauczyciel dyplomowany, archeolog podwodny, varsavianista i instruktor harcerski; prowadzi Stowarzyszenie Gwara Warszawska oraz Szkolny Klub Turystyczno - Krajoznawczy Dreptaki; redaktor naczelny Miesięcznika Ludzi Zakręconych Pozytywnie Inaczej "Śrubowkręt", który wydaje z dziećmi od 15 lat.
- Robert Strzała - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej; działa w Stowarzyszeniu "DopaminaLab", prowadzi zajęcia teatralne, organizuje akcje charytatywne i "równościowe", współpracuję z organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami, artystami, publikuję teksty (nie tylko o szkole).
Gratulujemy!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj