pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

 • 14 grudnia 2021
 • wyświetleń: 2277

Nauczycielka z Pielgrzymowic nagrodzona "Za naprawianie świata"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj

Nauczycielka z Pielgrzymowic w sobotę, 11 grudnia podczas uroczystej gali otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Została wybrana spośród dziesięciu nominowanych osób. Konkurs przeprowadza Centrum Edukacji Obywatelskiej CEO.

Marta Florkiewicz-Borkowska
Marta Florkiewicz-Borkowska · fot. Pani FloBo / Facebook


Jak czytamy na stronie internetowej wyróżnienia "Nagroda od ponad 10 lat trafia w ręce nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej."

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa, która zmarła w 2008 roku. Od 1942 roku należała do Społecznego Komitetu Pomocy Ludności Żydowskiej im. Konrada Żegoty. Została kierowniczką Referatu Dziecięcego. Narażając własne życie ocaliła wiele żydowskich dzieci, dbając równocześnie o to, aby nie utraciły one swojej tożsamości. Była odznaczona m.in. medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się:

 • Agnieszka Foryś - nauczycielka języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, praktyczka edukacji kulturalnej; wraz z uczniami realizuje projekty, które sama określa jako "przeciwko znikaniu ludzi", wśród nich m.in. wsparcie Festiwalu Conrada w Krakowie (2019 r.) czy Fundacji Ocalenie (2021 r.)
 • Agnieszka Gabryelska - nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie, historii i społeczeństwa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; szefowa sztabu WOŚP działającego przy tej szkole od ponad 10 lat; w szkole prowadzi liczne warsztaty antydyskryminacyjne i dotyczące praw kobiet; prywatnie aktywistka i feministka, członkini Zespołu ds. Praw Pracowniczych
 • Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
 • Anna Konarzewska - nauczycielka języka polskiego w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku; zaangażowana w społeczności działające na rzecz oddolnej zmiany edukacji takie jak: Kreatywna Pedagogika, Wiosna Edukacji i Superbelfrzy RP; od 2020 roku członkini Microsoft Innovative Educator Expert; autorka bloga "Być nauczycielem" oraz książki "Być (nie)zwykłym wychowawcą" (2019).
 • Joanna Roszak - nauczycielka języka polskiego i filozofii w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu; zajmuje się propagowaniem edukowania na rzecz pokoju oraz edukowania przez poezję; równolegle pracuje jako profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz działa w Fundacji Józefa Rotblata; zaangażowana w liczne akcje społeczne, m.in. dotyczące wskrzeszania dziedzictwa poznańskich Żydów.
 • Maria Jaszczyk - nauczycielka przyrody, biologii, wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Tony’ego Halika w Górznej; zaangażowana w liczne działania na rzecz uczniów, społeczności lokalnej, osób chorych i potrzebujących; inicjatorka lokalnej akcji edukacyjnej na rzecz akceptacji osób LGBT.
 • Maria Weronika Kmoch - nauczycielka historii, historii i społeczeństwa w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie; regionalistka, edukatorka, działaczka, archiwistka społeczna, redaktorka; bada przeszłość małej ojczyzny - Kurpiowszczyzny i Północnego Mazowsza; zarówno w pracy zawodowej, jak i pozaszkolnej podejmuje tematy bliskie (historia rodzinna, historia regionalna), ale i zapomniane, przemilczane, niezrozumiałe (herstoria, wielokulturowość).
 • Marta Florkiewicz-Borkowska - nauczycielka języka niemieckiego, zajęć technicznych i artystycznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach; realizuje projekty społeczne, charytatywne,
 • arteterapeutyczne i algorytmiczne; autorka cyklu rozwojowego z elementami arteterapii "Jesteś Ważna" - pomaga dziewczynom uwierzyć w siebie oraz wzmocnić ich poczucie własnej wartości; od 8 lat szyje przytulanki "Pożeracze Smutków", przekazując je m.in. dzieciom na oddziałach onkologicznych, angażując w to pielgrzymowicką młodzież, lokalną społeczność, a obecnie również ponad 100 szkół w całej Polsce.
 • Monika Darmofał-Karanowska - pedagożka szkolna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie; poza szkołą edukatorka seksualna i edukatorka praw człowieka; od kilku lat organizuje w Kętrzynie Maraton Pisania Listów, realizuje z młodzieżą wiele projektów dotyczących praw człowieka i edukacji globalnej, a od tego roku warsztaty z edukacji seksualnej; w 2020 roku otrzymała nagrodę Amnesty International Polska dla wolontariusza roku w kategorii edukacja; prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Sztama".
 • Radosław Potrac - nauczyciel historii, wychowania do życia w rodzinie, wychowawca klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863r. w Warszawie pedagog, przewodnik, nauczyciel dyplomowany, archeolog podwodny, varsavianista i instruktor harcerski; prowadzi Stowarzyszenie Gwara Warszawska oraz Szkolny Klub Turystyczno - Krajoznawczy Dreptaki; redaktor naczelny Miesięcznika Ludzi Zakręconych Pozytywnie Inaczej "Śrubowkręt", który wydaje z dziećmi od 15 lat.
 • Robert Strzała - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej; działa w Stowarzyszeniu "DopaminaLab", prowadzi zajęcia teatralne, organizuje akcje charytatywne i "równościowe", współpracuję z organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami, artystami, publikuję teksty (nie tylko o szkole).


Gratulujemy!

ar / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj