pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2021
  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1151

13 grudnia zapalmy "Światło Wolności" w gminie Miedźna

Za nami:

13 grudnia o godz. 19:30 zapalmy "Światło Wolności" w gminie Miedźna - zachęca Urząd Gminy. Wcześniej pamięć ofiar uczczą strażacy dźwiękiem syren.

13 grudnia zapalmy „Światło Wolności" w gminie Miedźna


- Wspólnie zapalmy symboliczne "Światło wolności" w naszych domach. Nawiązuje ono do gestu solidarności ze strony obywateli wolnego świata pod adresem Polaków, wykonanego w Wigilię 1981 r., którzy w oknach swych domów zapalili świece - mówią miedźniańscy urzędnicy.

Ponadto 13 grudnia o godzinie 12:00 przez minutę w całej gminie usłyszymy syreny alarmowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Będzie to hołd oddany wszystkim osobom uczestniczącym w tych trudnych wydarzeniach, a także ku pamięci ofiar.

40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziła stan wojenny na obszarze całego państwa. Powstała samozwańcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, organ administrujący krajem poprzez wojsko, milicję i inne służby.
Rozpoczęły się aresztowania i szykany przeciwników komunistycznej władzy.

Nocą z 12 na 13 grudnia służby, w ramach akcji "Azalia", przejęły kontrolę nad centralami telefonicznymi, rozgłośniami telewizyjnymi i radiowymi. Wyłączono telefony i ocenzurowano korespondencję. Ponadto wstrzymane zostało wydawanie prasy poza oficjalnymi tytułami. Władze ograniczyły swobodę przemieszczania się poprzez wprowadzenie godziny milicyjnej. Zmilitaryzowany został szereg instytucji. Zawieszono m.in. prawo do strajku, a także działalność szkół i uczelni.

Równocześnie trwała akcja "Jodła", która miała na celu pozbawienie wolności grupy ok. 10 tys. wyselekcjonowanych osób, głównie związanych z opozycją, ale też przedstawicieli byłych ekip rządzących. Internowano przywódców NSZZ "Solidarność", w tym przewodniczącego Lecha Wałęsę, a sam związek został zdelegalizowany.

W odpowiedzi robotnicy, stoczniowcy i górnicy rozpoczęli strajki, które brutalnie pacyfikowały siły bezpieczeństwa, głównie Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO). 16 grudnia 1981 r. doszło do najtragiczniejszych wydarzeń - w katowickiej kopalni "Wujek" ZOMO zastrzeliło dziewięciu górników, raniło zaś 23. W Gdańsku zaś odbyła się stutysięczna demonstracja, w trakcie której jedna osoba zginęła, a ponad 300 było rannych. Podobne wydarzenia miały miejsce dzień później w Krakowie. Demonstracje powtarzały się w 1982 r.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a następnie zniesiony 22 lipca 1983 r. Bilans jego ofiar jest trudny do oszacowania, ale przyjmuje się, że wynosi on ok. 100 zabitych i kilkuset rannych. Równocześnie tysiące ludzi straciły pracę, zostały zmuszone do emigracji lub spotkały się z innego rodzaju represjami.

ar / pless.pl
źródło: UG Miedźna, gov.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.