pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 grudnia 2021
  • wyświetleń: 286

Finansowanie firmy poprzez faktoring

Materiał partnera:

Jeżeli przedsiębiorstwo ma kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej i nie zdoła otrzymać wystarczającego finansowania w banku, a potrzebuje dodatkowych środków na bieżące działanie, ponieważ chce zwiększać własne obroty, użyczając odroczonego terminu płatności swoim kontrahentom, a jednocześnie chce uniknąć komplikacji z płatnościami od swoich odbiorców, to odpowiedzią zaspokajającą powyższe potrzeby jest faktoring.

Whitpress


Finansowanie sprzedażyFaktoring w skrócie to sprzedaż faktur wystawionych z odroczonym terminem spłaty. Dokładnie wygląda to tak: przedsiębiorstwo wystawia swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem zapłaty i musi czekać na pieniądze. Tutaj pomocą jest firma faktoringowa, która wypłaca przedsiębiorstwu wartość faktury, stając się wierzycielem płatnika.

Poza samym finansowaniem firma faktoringowa zwykle zapewnia również pakiet pobocznych usług. Faktoring jest usługą złożoną, która łączy finansowanie z zarządzaniem należnościami, tym samym na jej koszty ma wpływ mnogość szczegółów. Na koszty faktoringu to odsetki, prowizje, a także czasem inne składniki uwzględnione w tabeli opłat.

Różne rodzaje faktoringuFirmy faktoringowe mogą oferować różnorodne modele faktoringu. Możliwe rodzaje to przede wszystkim faktoring z regresem i faktoring bez regresu oraz faktoring zagraniczny, cichy i zamówieniowy. Faktoring bez regresu znamionuje maksymalne bezpieczeństwo, ponieważ transakcja będzie objęta ubezpieczeniem. Faktoring ukryty jest rekomendowany dla firm, które nie chciałyby powiadamiać swojego klienta o wykorzystywaniu zewnętrznego finansowania. Faktoring zakupowy wiąże się z tym, iż instytucja finansowa finansuje zakupy firmy, która w taki sposób uzyskuje dla siebie odroczony termin płatności.

Gdy doceniamy zalety faktoringu i chcemy go wykorzystywać w swojej firmie pojawia się czas na selekcja właściwej firmy faktoringowej nazywanej fachowo faktorem. Wybór najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zadań prostych, ze względu na okazałą liczebność takich instytucji, funkcjonujących na rynku. Przedsiębiorcy w Polsce zainteresowani faktoringiem mogą skorzystać z propozycji wielu różnych faktorów - jakimi są banki jak i niebankowe firmy faktoringowe. Zarządzający firmą, która do tej chwili nie korzystała z faktoringu, a są nim zainteresowani, winni zebrać informacje, na czym skoncentrować swoją uwagę przy doborze odpowiedniego faktora. Specjalistyczny serwis FAKTORINGoferty.pl pomoże sprawdzić dostępność faktoringu i porównać różne możliwości.

Jak wybierać firmę faktoringową?Różnorodność oferentów owocuje rozmaitością ofert dostępnych tak dla dużych jak i dla małych przedsiębiorstw. Różnice tyczące się wymogów stawianych przez banki i instytucje faktoringowe przedsiębiorcom, są niezwykle szerokie. Jednak pozytywną stroną znaczącej liczby faktorów jest to, iż gdy firma faktoringowa odmówi finansowania, to jednak wciąż faktoring może być osiągalny u jej konkurentów.

W czasie wyboru właściwej instytucji finansowej poza kosztami należałoby poświęcić uwagę na inne wyróżniki, które będą rozstrzygały o przydatności faktoringu. Z tego powodu wypada zaznajomić się przykładowo: ilość aprobowanych kontrahentów, warunkiem globalnej cesji lub jego brakiem, konsekwencjami spóźnienie w zapłacie, wysokość nadanego zakresu finansowania i elastycznością w jego zwiększeniu, czasy płatności faktur przyjmowanych przez firmę faktoringową do wykupu.

Poszukiwanie firmy faktoringowej trzeba zacząć od wyszczególniania newralgicznych potrzeb przedsiębiorstwa. Czyli czego oczekuje od faktoringu? Opłaty są niewątpliwie zawsze istotne, jakkolwiek nie powinny stać się jedynym wyznacznikiem doboru faktoringu. Albowiem faktoring jest złożonym produktem finansowym, trzeba kierować uwagę na wielorakie jego przymioty czy też zakres działania proponowanych przez firmy faktoringowe usług.