pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 299

Kredyt hipoteczny w 2022 roku - jakie zmiany?

Artykuł sponsorowany:

W 2021 roku Polacy wzięli rekordową liczbę kredytów hipotecznych. Zapotrzebowanie na ten produkt finansowy w kolejnym roku nie będzie mniejsze. Czeka nas jednak sporo zmian w tym obszarze. Niektóre z nich utrudnią zaciąganie takich zobowiązań i ograniczą do nich dostęp. Z pewnością kredyty hipoteczne będą też z roku na rok coraz droższe. Jest też jedna zmiana pozytywna na horyzoncie, która w określonych przypadkach pozwoli bankom zrezygnować z obowiązkowego wkładu własnego. O wszystkich zmianach jakie czekają nas w obszarze kredytów hipotecznych w 2022 r. piszemy w tym artykule.

Whitpress


Dlaczego kredyty hipoteczne będą droższe w 2022 r.Już na starcie musimy zauważyć, iż w nadchodzącym roku kredyty hipoteczne będą droższe. Składa się na to kilka czynników. Pierwszy z nich to realna perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Przełoży się ona z automatu na wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, zarówno złotówkowych jak i walutowych. Koszt obsługi tych drugich będzie też wyższy w związku z realną perspektywą dalszego wzrostu kursu euro, dolara lub franka szwajcarskiego. Ponadto zmieni się indeks w jakim banki obliczają oprocentowanie kredytów frankowych. Stawkę LOBOR zastąpi nowy wskaźnik - SARON. Wszystkie te zmiany spowodują, iż banki same będą ograniczać powoli dostęp do kredytów hipotecznych; podnosząc prowizję od ich udzielenia lub marżę kredytu. A to kolejny czynnik podnoszący koszy kredytu hipotecznego.

Jak zmieni się dostęp do kredytów hipotecznych w 2022 r.Niestety niekorzystnie zmienią się też warunki dostępu do produktu jakim są kredyty hipoteczne. Banki z pewnością ograniczą jeszcze bardziej dostęp do kredytów walutowych. Możliwe są również zmiany wynikające z dalszego podnoszenia wymogu wkładu własnego. Ważną zmianą jaka wejdzie w życie w 2022 r. jest też inny sposób obliczania zdolności kredytowej przez banki dla kredytów zaciąganych na 30 lub 35 lat. Nawet jeśli bank zdecyduje się udzielić nam kredytu na tak długi okres, to będzie zobowiązany sprawdzić naszą zdolność do zaciąganej kwoty kredytu w okresie 25-letnim. Banki inaczej będą też ustalać naszą zdolność kredytową. Do tej pory wystarczało zaświadczenie o dochodach z trzech ostatnich miesięcy. Od 2022 r. okres ten wysłuży się i banki będą badały naszą zdolność na bazie dochodów z ostatniego roku.

Na jakich warunkach otrzymamy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2022 r.
Naprzeciw potrzebom mieszkaniowym Polaków ma wyjść przyjęty w ramach Polskiego Ładu, program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Tak naprawdę to Państwo udzieli kredytobiorcom gwarancji zabezpieczenia wkładu własnego i tym samym banki zwolnią je z tego obowiązku. Program ma jednak swoje ograniczenia. Skorzystać mogę z niego osoby które:
  • kupują w ten sposób pierwszą nieruchomość i nie posiadają żadnej do tej pory,
  • nabywana nieruchomość nie przekroczy określonego limitu ceny za m2.


Z takiej gwarancji będą mogły skorzystać wyłącznie małżeństwa, osoby samotnie wychowujące jedno dziecko lub osoby niepełnosprawne. Dopłata obejmie natomiast kredyty zarówno na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym jak i na budowę domu.

Przyjęte ustawy z pakietu Polskiego Ładu przewidują też dofinansowanie do kredytów dla rodzin wielodzietnych oraz dla osób, którym w trakcie trwania umowy kredytowej urodzi się dziecko.

Jak widać liczba zmian związanych z kredytami hipotecznymi w 2022 r, jest całkiem spora. Jeśli chcemy oszacować wysokość raty w ofercie różnych banków możemy sprawdzić to pod tym linkiem: https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne

Do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w nadchodzącym roku warto dobrze przygotować się. Przeanalizujmy nadchodzące zmiany i sprawdźmy jakie czynniki będą dla nas pozytywne a jakie negatywne. Warto, bo wciąż jednak finansowanie zakupu nieruchomości z kredytu hipotecznego jest jednym z najtańszych sposobów dostępnych na rynku.