pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • 12 grudnia 2021
  • wyświetleń: 4881

[FOTO] Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy PCKulu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PCKul - nowa siedziba" podaj

W tym tygodniu rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy PCKulu - 08.12.2021
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy PCKulu - 08.12.2021 · fot. pless.pl


Przypomnijmy: w drodze przetargu na wykonawcę wybrano przedsiębiorstwo Budimex S.A. Koszt inwestycji wyniesie 40 564 170 złotych brutto. W pierwszych dniach po przekazaniu placu budowy firma rozpoczęła przygotowania do doprowadzenia mediów oraz budowy ogrodzenia. Psi park istniejący na działkach objętych inwestycją zostanie przeniesiony docelowo na teren nieruchomości sąsiednich.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy PCKulu - 08.12.2021
Teren pod budowę nowego PCKulu - 08.12.2021 · fot. pless.pl


Nowa siedziba Pszczyńskiego Centrum Kultury będzie posiadała wszelkie atrybuty nowoczesnego obiektu z wyposażeniem spełniającym najwyższe standardy XXI wieku. Główna sala pomieści około 500 osób. Ponadto powstanie mniejsza sala kinowa. Ich rozdzielenie pozwoli na równoczesną organizację imprez, wykładów, konferencji, spotkań oraz seansów filmowych. W nowym gmachu Pszczyńskiego Centrum Kultury pojawią się także nowoczesne sale warsztatowe z wyjściem na zieleń, zaprojektowane z myślą o różnego rodzaju zajęciach, m.in.: tanecznych, wokalnych, malarskich i ceramicznych. Nowy PCKul stanie się ważnym punktem spotkań i wydarzeń rozrywkowych. Zostanie otoczony uporządkowaną zielenią i elementami małej architektury.

Wizualizacje nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Inwestycja będzie jedną z wizytówek gminy Pszczyna i całego regionu. Wiąże się ona z dużymi oczekiwaniami mieszkańców, środowisk artystycznych i organizacji mających na celu szerzenie kultury - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- Wiele osób od lat zabiegało o stworzenie takiego miejsca, bowiem dotychczasowa siedziba mieści się w wiekowej kamienicy, którą Pszczyńskie Centrum Kultury współdzieli z innymi instytucjami. Olbrzymie zainteresowanie zajęciami, a co z tym związane - bogata i wciąż poszerzana oferta centrum kultury, wymusiły znalezienia nowego miejsca na jego siedzibę - dodaje Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Koncepcja nowej siedziby PCKulu
Koncepcja nowej siedziby PCKulu · fot. UM Pszczyna


Koncepcja skupia się również na otoczeniu budynku. Teren zostanie tak zagospodarowany, by mógł służyć nie tylko w czasie wydarzeń kulturalnych, ale by pełnił również funkcję małego parku dla osób spacerujących.

- Realizując tę inwestycję z myślą o przyszłości mieszkańców i kolejnych pokoleń, nie zapominamy jednak o historii naszego regionu, dlatego zdecydowaliśmy, że Pszczyńskie Centrum Kultury będzie nosić imię Powstańców Śląskich. Przy samym gmachu postawiona zostanie replika Pomnika Powstańców Śląskich, najbardziej charakterystycznego monumentu na Górnym Śląsku - zapowiada Dariusz Skrobol.

ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PCKul - nowa siedziba

Budowa nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury jest jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych gminy Pszczyna w ostatnich latach. Nowa siedziba PCKulu warta około 40 milionów złotych ma być gotowa w 2023 roku. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PCKul - nowa siedziba" podaj