pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 249

Jakie są metody ozdabiania tkanin?

Materiał partnera:

Tworząc gadżety reklamowe można korzystać z różnych technik zdobienia. W przypadku tkanin, popularnością cieszą się  gadżety reklamowe  oraz haft komputerowy. Obie te metody sprawdzą się np. podczas tworzenia firmowych koszulek lub tekstyliów, które mają trafić np. do przestrzeni coworkingowej. Oczywiście nie są to wszystkie dostępne techniki, jakie są oferowane przez firmy zajmujące się ozdabianiem tkanin. Jednak to właśnie sitodruk i haft komputerowy cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane jako metoda zdobienia tkanin. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące obu technik. Dzięki nim będziesz w stanie zdecydować, która metoda bardziej odpowiada twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Jakie są metody ozdabiania tkanin?


Sitodruk - wysoka jakość zdobień. Nie tylko na tkaninach!Druk sitowy, czy też inaczej mówiąc sitodruk, to technika, która powstała z myślą o drukowaniu na sporych powierzchniach. Najważniejszym elementem pozwalającym na korzystanie z metody sitodruku jest sito, które umożliwia stworzenie wybranego wzoru, a następnie przeniesienie go na wybrany materiał drukarski. Siatka przeznaczona do druku ma niewielkie oczka, służące do precyzyjnego przepuszczania farby, pozwalające na uzyskiwanie odbitek wysokiej jakości. 

Korzystanie z sitodruku pozwala na uzyskanie bardzo dobrej trwałości druku, niezależnie od materiału, na który nanoszony jest wzór. Dużym plusem sitodruku jest to, że nie spiera się podczas prania. A także to, że jest odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu zdobienia wykonane tą metodą nie blakną na słońcu i przez długi czas cieszą intensywnymi kolorami. Czy ta technika ma jakieś wady? Oczywiście, jak każda metoda. W przypadku sitodruku największym problemem może być konieczność zamówienia większej partii produktów. Niewielki nakład będzie najzwyczajniej w świecie nieatrakcyjny cenowo. W przypadku zamówień potrzebnych "na już" lub "na wczoraj," problemem może być również czas wykonywania nadruku. Sitodruk to gwarancja dobrej jakości, która niestety wiąże się z dość długim czasem oczekiwania na zamówienie, ponieważ jest to czasochłonna metoda.

Za pomocą sitodruku można zadrukować zarówno nieduże, jak i większe powierzchnie. Metoda ta jest wykorzystywana do ozdabiania metalu, tkanin, drewna, folii, plastiku i kartonu. Dzięki tak dużej uniwersalności, niezależnie od tego, jaki gadżet reklamowy chcesz ozdobić, prawdopodobnie jesteś w stanie zrobić to za pomocą metody sitodruku. Koszulki firmowe, billboardy reklamowe, etykiety lub koperty z logo - to wszystko można stworzyć za pomocą sitodruku.

Haft komputerowy - alternatywa dla tradycyjnego rękodzieła?Tradycyjny haft ręczny był znany już w starożytności. Jednak w XIX wieku, kiedy doszło do ogólnego uprzemysłowienia cywilizacji, haft również został zautomatyzowany i zmechanizowany. Dzięki temu ozdabianie tkanin za pomocą tej metody stało się zdecydowanie tańsze i szybsze. A dodatkowo, haft maszynowy jest bardzo precyzyjny i estetyczny. Jest również trwały i odporny, co pozwala z powodzeniem wykorzystywać go do produkcji odzieży roboczej. Warto również wspomnieć o tym, że haft komputerowy pozwala na praktycznie nieograniczone tworzenie nowych wzorów. Jeżeli masz zdolności manualne lub umiesz korzystać z programów graficznych, możesz samodzielnie zaprojektować wzór, który następnie zostanie wyhaftowany na zamówionych przez ciebie tkaninach. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z usług profesjonalnych grafików, którzy pomogą ci stworzyć wzór, który spełni twoje oczekiwania. Następnie projekt jest wektoryzowany. Po tym etapie można rozpocząć odwzorowywanie wzoru na tkaninie.

Za pomocą haftu komputerowego można ozdobić czapki, koszulki, koszule, torby, koce, obrusy, poszewki i inne produkty wykonane z tkanin. Do zalet tej metody zdobienia z pewnością można zaliczyć trwałość, bardzo atrakcyjne ceny (przy większym nakładzie), duży wybór nici oraz elegancko i efektownie wyglądające zdobienia. Jeżeli chodzi o wady, to można wymienić dwie. Pierwszą jest to, że nie każda tkanina nadaje się do ozdabiania tą metodą. Materiał, na którym ma być wykonany haft musi być odpowiednio gruby i wytrzymały. Drugim problemem może być konieczność posiadania dobrego projektu - w przeciwnym wypadku efekt końcowy może być niezadowalający.