pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1598

Ilu kobiórzan wzięło dofinansowanie na wymianę kotła?

W 2021 roku Gmina Kobiór udzieliła dofinansowania do wymiany 100 kotłów węglowych starej generacji na kotły z ogrzewaniem ekologicznym, w tym 94 kotły gazowe, 3 pompy ciepła i 3 piece elektrodowe.

kocioł gazowy, pone
Kocioł gazowy · fot. UM Pszczyna


Najwięcej wniosków zostało zgłoszonych z osiedla, ale również w innych częściach Kobióra nastąpiła znacząca zmiana. Część mieszkańców wymieniła kotły na własny koszt lub z udziałem dotacji z programu "Czyste powietrze".

- Możemy to już poczuć i zobaczyć w naszym otoczeniu - komentują gminni urzędnicy.

Kwota dotacji dla mieszkańców wyniosła łącznie ponad 495 tyś. zł Na to dofinansowanie Gmina uzyskała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie 340 tyś. oraz dotację z Metropolii Górnośląsko Zagłębiowskiej w kwocie 93 440 zł.

W dalszym ciągu można składać wnioski o dofinansowanie do wymiany kotłów w 2022r. Obejmuje ono 50 % kosztów - jednak nie więcej niż 5000 zł. Wszelkie prace związane z montażem mogą być podjęte po uzyskaniu decyzji o przyznaniu dotacji z gminy. Wcześniej można uzyskać pozwolenie na budowę i wykonać projekt.

Urzędnicy gminni przypominają, że uchwała antysmogowa województwa śląskiego nakazuje sukcesywną wymianę kotłów i wszystkie piece z datą od 2006 i starszą (lub bez wskazanej daty) nie mogą być od stycznia używane. Stwierdzenie posiadania takiego pieca w czasie kontroli antysmogowych może skutkować nałożeniem kary.

ar / pless.pl
źródło: UG Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.