pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 7 grudnia 2021
  • wyświetleń: 11395

Zmarł były wikary parafii Podwyższenia Krzyża w Pszczynie

6 grudnia zmarł były wikary parafii Podwyższenia Krzyża św. w Pszczynie w latach 2014-2018. Odpowiadał m.in. za organizację Światowych Dni Młodzieży na terenie dekanatu pszczyńskiego. Był katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Zmarł na skutek zachorowania na COVID-19. Przeżył 55 lat, w tym 23 lata w kapłaństwie. W ostatnich miesiącach życia ksiądz był administratorem parafii Świętego Jacka w Katowicach - Ochojcu, którym został mianowany w lipcu 2021.

Ks. Kazimierz Sobol
Ks. Kazimierz Sobol · fot. Archidiecezja Katowicka


Ks. Kazimierz Sobol urodził się 15 lutego 1966 roku w Rybniku - Boguszowicach w religijnej rodzinie górnika Antoniego i Heleny z domu Szymura. Ochrzczony został 27 lutego 1966 roku w kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Krzyżowicach. Sakrament bierzmowania otrzymał 8 marca 1980 roku w kościele pw. Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju - Szerokiej przez posługę biskupa Czesława Domina, przyjmując imię Paweł. Miał trzy młodsze siostry.

W latach 1973-1981 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju - Szerokiej. Potem uczył się na mechanika pojazdów samochodowych w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie. Naukę kontynuował w Technikum Samochodowym dla Niepracujących w Pszczynie, które ukończył egzaminem maturalnym w 1987 roku. Po maturze starał się o przyjęcie na historię na Uniwersytecie Śląskim, jednak ze względu na stan zdrowia nie mógł przystąpić do egzaminów wstępnych. Od października 1987 roku pracował na KWK "Borynia" w Jastrzębiu-Zdroju na stanowisku wydawcy magazynowego, a później magazyniera. Przez ponad dwa lata w każdą niedzielę udzielał się w kaplicy Zakładu Karnego w Szerokiej, ćwicząc pieśni, prowadząc różaniec oraz rozmowy z więźniami.

Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zgłosił się w 1992 roku. Jako kleryk wykazał się zaangażowaniem i gorliwością, zwłaszcza podczas rekolekcji ministranckich, kolonii charytatywnych i pielgrzymek. Ze względu na zatrudnienie przed seminarium był zwolniony z obowiązkowego stażu pracy. Na czwartym roku był wiceduktorem, angażował się w katechizację w Pogotowiu Opiekuńczym. Był uczynny, otwarty na drugiego człowieka, chętny do pomocy. Pracę magisterską z liturgiki pod kierunkiem ks. dr. Stefana Cichego napisał na temat: "V Modlitwa Eucharystyczna, powstanie, rozwój i myśli przewodnie". Święcenia diakonatu otrzymał 6 kwietnia 1997 roku w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie przez posługę bp. Gerarda Bernackiego. Staż duszpasterski odbywał w parafii Świętego Klemensa w Miedźnej. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk abp. Damiana Zimonia 16 maja 1998 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W 2002 roku uzyskał licencjat z teologii.

Po święceniach podjął zastępstwo wakacyjne w parafii Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich - Szarleju oraz w parafii rodzinnej. Jako wikariusz pracował w parafiach: Bożego Ciała w Jankowicach (1998-2001); Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli (2001-2004), gdzie katechizował w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Gimnazjum nr 4 w Orzegowie; Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach - Wesołej (2004-2007), gdzie był katechetą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Gimnazjum nr 5; Świętego Jerzego w Mszanie (2007-2011), katechizował w Zespole Szkół; Świętego Krzysztofa w Tychach (2011-2014), gdzie prowadził katechizację w Zespole Szkół nr 1; Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie (2014-2018), gdzie był katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego; Świętego Józefa w Katowicach - Załężu (2018-2021), gdzie był katechetą w Zespole Szkół nr 2.

Z dniem 31 lipca 2021 roku został mianowany administratorem parafii Świętego Jacka w Katowicach-Ochojcu. Prowadził katechizację w V Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego i Miejskim Przedszkolu nr 4 w Ochojcu.

Jak podaje Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej, w listopadzie zachorował na COVID-19 i w ciężkim stanie przebywał w szpitalu w Katowicach. Zmarł 6 grudnia 2021 roku w 56. roku życia i 24. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbędzie się 9 grudnia w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju - Szerokiej. Pochowany zostanie na cmentarzu parafialnym.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:

w środę, 8 grudnia 2021 r. w parafii Świętego Jacka w Katowicach - Ochojcu:
o godz. 16.30 - eksportacja
w czwartek, 9 grudnia 2021 r. w parafii Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju - Szerokiej:
o godz. 12.00 - modlitwa różańcowa i czuwanie modlitewne przy Zmarłym,
o godz. 13.00 - liturgia pogrzebowa.

Ks. Kazimierz Sobol
fot. gz

ar / pless.pl
źródło: Archidiecezja Katowicka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.