pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

 • 7 grudnia 2021
 • wyświetleń: 459

Główne miary dla zwrotu podatku, które musi podjąć każdy, kto pracował w Wielkiej Brytanii

Materiał partnera:

Każda osoba, która przez pewien czas pracowała za granicą i obecnie znajduje się w Polsce, może wciąż zgłosić się po zwrot podatku. Dotyczy to również Wielkiej Brytanii - mimo że to państwo nie jest już częścią Unii Europejskiej, to wciąż legalnie możemy zgłosić się po swoją nadpłatę. Poniżej chcielibyśmy wytłumaczyć, w jaki sposób można ubiegać się o zwrot podatku z UK, jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne i jakiej kwoty możesz się spodziewać. Zapraszamy do lektury.

Główne miary dla zwrotu podatku, które musi podjąć każdy, kto pracował w Wielkiej Brytanii


Kto może dostać zwrot podatku z Wielkiej Brytanii?

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii przysługuje każdej osobie, która była legalnie zatrudniona w jednym z tych krajów:

 • Anglia
 • Szkocja
 • Walia
 • Irlandia Północna


Jedynym z warunków otrzymania zwrotu jest legalna praca, w której pracodawca regularnie odprowadza za pracownika wszystkie składki. Pamiętaj, że liczy się również bardzo krótka praca sezonowa - nie trzeba pracować przez cały rok, aby uzyskać zwrot.

Ważne jest również to, że urząd skarbowy w Anglii każdego roku określa sumę zwolnioną od podatku. Jeśli suma Twoich rocznych zarobków jej nie przekracza, to dostaniesz pełną nadpłatę. Nawet w przypadku, kiedy przekroczyłeś kwotę zwolnioną od podatku, to wciąż możesz starać się zdobyć chociaż część swojego zwrotu.

Dokumenty potrzebne do uzyskania zwrotu podatkuObecnie proces zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii został uproszczony do tego stopnia, że z łatwością można rozliczyć się samemu. Wystarczy zebrać tylko kilka dokumentów, przesłać je do urzędu lub do agencji, a następnie zostaje tylko oczekiwać na decyzję. Dokumenty, które są niezbędne do ubiegania się o zwrot podatku to:

 • Kopia dokumentu tożsamości (paszport lub dowód);
 • Kopia dokumentu z numerem ubezpieczenia socjalnego (NI, czyli National Insurance Number);
 • Kopia formularza P60 (wykaz dochodów na koniec roku podatkowego) lub kopia formularza P45 (zaświadczenie podsumowujące po odejściu z pracy);
 • Odcinki wypłat w oryginale (payslipy);
 • Statement of Earnings;


Formularze P60 i P45 są wystawiane wyłącznie przez pracodawcę. Zdarza się, że pracownik nie zdąży ich odebrać lub straci kontakt z pracodawcą - w rezultacie nie będzie w stanie ich przesłać do urzędu. W tym przypadku do dokumentów można dołączyć odcinki wypłat w oryginale, czyli inaczej payslipy lub dokument Statement of Earnings. Warto jednak pamiętać, że brak formularzy, jakiekolwiek błędy lub przesłanie dokumentów zastępczych może wydłużyć proces zwrotu podatku.

Pamiętaj też o dodatkowych dokumentach. Jeśli na przykład pracowałeś w Anglii na zasadzie samozatrudnienia lub zezwolenia na prowadzenie działalności. W tym przypadku musisz również przedstawić certyfikat rejestracji CIS wraz z numerem UTR.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas starania się o zwrot podatkuZwrot podatku z Wielkiej Brytanii nie jest bardzo skomplikowanym procesem, ale jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Poniżej tłumaczymy, czym warto się zainteresować przed przesłaniem dokumentów do urzędu.

 • Terminy


Najważniejszą informacją dla osób, które chcą odzyskać swoją nadpłatę, jest to, że w Anglii kalendarz podatkowy nie pokrywa się z tym kalendarzowym. Najbardziej istotne decyzje podejmowane są w kwietniu, kiedy to rok podatkowy kończy się i zaczyna. Warto już wcześniej pomyśleć o zwrocie podatku, aby na kwiecień mieć przygotowane już wszystkie dokumenty.

Ważną informacją dla chętnych osób może okazać się to, że o zwrot podatku można wystąpić nawet do 5 lat wstecz. Oznacza to, że na ten moment możesz wciąż dostać nadpłatę za 2020, 2019, 2018, 2017 i 2016 rok. Istotną informacją jest również to, że w przypadku Wielkiej Brytanii należy rozliczyć się za cały okres pracy, nie można wybrać tylko części tego okresu.

Po przedstawieniu wszystkich dokumentów na decyzję o przyznaniu zwrotu podatku i dokładnej kwocie czeka się od 3 do 4 miesięcy. Proces ten może się wydłużyć, jeśli nie masz NI, czyli National Insurance Number.

 • Możliwość własnoręcznego obliczenia kwoty podatku


Na ten moment średnia kwota zwrotu podatku w Wielkiej Brytanii wynosi 753 GBP. Warto wiedzieć, że dokładną kwotę podatku można bardzo łatwo obliczyć samodzielnie. Do tego celu służy kalkulator podatkowy, w którym wystarczy podać pełną kwotę wypłaty oraz kwotę zaliczki na podatek dochodowy (informacja ta jest widoczna na payslipie). Na tej podstawie kalkulator przetwarza te informacje i wskazuje prawdopodobną kwotę zwrotu. Warto jednak pamiętać, że Urząd Skarbowy w Wielkiej Brytanii bierze pod uwagę więcej czynników, więc suma może trochę się różnić.

Pomoc specjalistów - czy warto z niej skorzystać?Przygotowanie wniosku o zwrot podatku z Anglii to proces, który wymaga poświęcenia czasu oraz uwagi, ale nie jest bardzo skomplikowany. Wystarczy, że zorientujesz się, kiedy możesz przesłać dokumenty, które z nich są Ci najbardziej potrzebne i gdzie musisz je wysłać.

Jeśli jednak pracowałeś u kilku różnych pracodawców lub kiedy Twoja suma zarobków jest większa niż kwota wolna od podatku, to Twój przypadek może okazać się trochę bardziej skomplikowany. Wtedy dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, co najlepiej zrobić, aby uzyskać jak największą kwotę ze zwrotu.

Jeśli nie masz czasu lub niezbyt dokładnie wiesz, jakie dokumenty są potrzebne do sfinalizowania procesu zwrotu podatku, skontaktuj się z agencją. Warto jednak zgłosić się po nadpłatę, ponieważ te środki legalnie należą do Ciebie.