pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 267

Czy wizyta u psychologa to wstydliwy temat?

Materiał partnera:

Wciąż wśród społeczeństwa obserwować można pewien dyskomfort dotyczący odbywania psychoterapii, czy korzystania z pomocy psychologa ogółem. Na szczęście, podejście to zaczyna się już nieco zmieniać i wizyty w gabinecie terapeutycznym przestają być tematem tabu. Zakorzeniony w ludziach wstyd wynika z przekonania, że spotkania z owym specjalistą są dla ludzi, którzy mają problemy natury psychicznej, co oczywiście nie jest zgodne z prawdą. Korzystanie z psychoterapii, to coś co powinno być raczej przywilejem niż skazą. Przez ostanie lata można zaobserwować, że trend ten się zmienia i co raz więcej ludzi zaczyna szukać pomocy u specjalisty w wielu przypadkach. Po co więc i dla kogo jest psycholog? Kiedy należy skorzystać z jego pomocy?

Czy wizyta u psychologa to wstydliwy temat?


Na czym polega praca psychologa?Działalność psychologa jest naprawdę szeroka. Często kojarzymy go głównie z filmami, w których to klient leży na kozetce, a psycholog wnikliwie próbuje zajrzeć w głąb jego umysłu, co nie jest najlepszym skojarzeniem. Zawód psychologa zaczyna się na psychoterapii, po przez leczenie depresji, na doradztwie zawodowym kończąc. Dziś obecność psychologa w każdej dużej firmie, to już norma. Osoba, która zna się na zarządzaniu zasobami ludzkimi, wie w jaki sposób kierować całym zespołem. Wracając jednak do psychologa, którego możemy spotkać w gabinecie, to osoba która specjalizuje się raczej w wąskiej dyscyplinie tego zawodu. Nie znajdziemy raczej specjalisty, który będzie znał się na wszystkim. Każdy psycholog bowiem pracuje w danym nurcie, w kierunku którym ukończył swoją edukację. Może to być nurt behawioralny, psycho-dynamiczny. Jeden będzie specjalizował się w pomocy osobom dorosłym, inny będzie pracował z dziećmi. Psycholog po przez terapie, może pomóc w leczeniu depresji, nerwicy, różnego rodzaju lęków, stresu, uzależnień. Może korzystać z różnych narzędzi, jak na przykład testy na inteligencję lub też zajmować się doradztwem zawodowym. Jeśli potrzebny jest Ci Psycholog w Warszawie możesz zapoznać się z jego dokładną ofertą.

Kiedy należy udać się do psychologa? Kto może skorzystać z jego pomocy?Z pomocy psychologa może skorzystać każdy, bez względu na wiek. Każda osoba zmagająca się z jakimś problemem, mniejszym lub większym, może udać się na konsultację do specjalisty, który pomoże wybrać dalszą drogę. Często ukryte są w nas emocje, o których nie wiemy, a które towarzyszą nam od wielu lat, nawet od wieku dziecięcego. Terapia pomoże każdemu, kto zmaga się z utratą osoby bliskiej lub przeżył traumę. W psychoterapii mogą wziąć udział rodziny lub pary. W przypadku par, możliwa jest również pomoc seksuologa. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy Seksuologa w Warszawie, sprawdź jego ofertę. Psycholog może okazać się również skuteczny w momencie, gdy obszar pomocy dotyczy sfery zawodowej. Jeśli dotknęło Cię wypalenie zawodowe, przeżywasz duży stres związany z pracą lu po prostu chcesz znaleźć swoją ścieżkę dalszego rozwoju zawodowego, śmiało możesz skorzystać z wizyty u specjalisty.

Jak wyglądają wizyty? Co zrobić jeśli nie mam żadnego gabinetu w pobliżu mojego miejsca zamieszkania?To w jaki sposób wyglądała będzie terapia, zależy od modelu, według którego pracuje specjalista. Należy jednak pamiętać, że spotkania z psychologie mają być dla Ciebie w pełni komfortowe i muszą przebiegać w miłej atmosferze. Psycholog jest od tego, by Ci pomoc, nie może w żaden sposób Cię oceniać. Obowiązuje go również tajemnica zawodowa, nic co zostanie poruszone w trakcie spotkań, nie może wyjść poza gabinet. Psycholog musi również poprosić Cię o zgodę w momencie, gdy chce nagrywać spotkania w celu ewentualnej konsultacji z superwizorem.

Niestety nie każdy mieszka w dużym mieście i ma swobodny dostęp do poradni czy gabinetu psychologa. Na szczęście, dzięki dzisiejszej technologii oraz internetowi, brak specjalisty w pobliżu nie jest już utrudnieniem. Bez żadnych przeszkód wizyty można odbywać online. Będą one równie skuteczne i komfortowe jak tradycyjne spotkania w gabinecie. Z tej opcji skorzystać mogą również osoby, które na co dzień mieszkają za granicą.