pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 grudnia 2021
  • wyświetleń: 261

Jakie są zalety żarówek LED?

Materiał partnera:

Oświetlenie LED zdobyło dużą popularność w krótkim czasie. Wszystko to dzięki temu, że żarówki LED pobierają zdecydowanie mniej energii niż ich starsze odpowiedniki. Pobór energii można ograniczyć nawet o 90%, jednocześnie ciesząc się jasnym światłem. Co jeszcze warto wiedzieć o tym typie oświetlenia?

Jakie są zalety żarówek LED?


Czym są żarówki LED?Żarówki LED to lampy, których światło opiera się na diodach elektroluminescencyjnych. Diody zasilane są prądem o bezpiecznym, niskim napięciu. Najpopularniejszy model tych żarówek - E27 - spotykany jest obecnie w większości lamp i żyrandoli. Ich zakup jest opłacalną inwestycją i szybko się zwróci dzięki ich energooszczędności.

Żywotność żarówek LEDJednym z powodów, dla których warto zastanowić się nad wymianą żarówek tradycyjnych na ledowe, jest żywotność tych drugich. W porównaniu ze starszymi modelami świecą one nawet 25 razy dłużej. Dzięki temu nie trzeba kupować naraz kilku sztuk, by mieć zapas na wypadek konieczności wymiany. Nie ma zbyt dużego ryzyka, że zepsują się w nieodpowiednim momencie. Zakup żarówek LED to nie tylko wyraz troski o finanse, ale również o środowisko. Ich żywotność szacuje się na 25 tysięcy godzin, czyli niemal 3 lata bez wyłączania. Choć wymiana żarówek może wydawać się kosztowna, opłacalność tego działania będzie widoczna dzięki porównaniu rachunków za energię elektryczną. W trakcie użytkowania jednej żarówki LED trzeba by było kupić 25 sztuk żarówek tradycyjnych.

Ciepłe, przyjemne światłoBarwa światła rzucanego przez żarówki LED nie męczy oczu, dlatego warto zastosować to rozwiązanie także w lampach biurkowych. Światło zostało przystosowane do ludzkiego narządu wzroku, w przeciwieństwie do żółtych, pomarańczowych i niebieskich barw żarówek tradycyjnych. Okuliści alarmują, by unikać kolorów światła nienaturalnych dla oczu, ponieważ może to skutkować pogorszeniem wzroku. Obecnie ledowe żarówki są dostępne nie tylko w barwie jasnej bieli, ale również w innych bezpiecznych dla zdrowia odcieniach. Dodatkowo klient może wybierać spośród wariantów w ciepłych lub jasnych tonach.

Brak czasu nagrzewaniaEnergooszczędne świetlówki potrzebują czasu, by się rozgrzać i świecić pełną mocą. W związku z tym po wejściu do pokoju trzeba chwilę odczekać, by wszystko dobrze zobaczyć. Problem ten nie dotyczy żarówek LED, które osiągają maksymalną moc natychmiast. Dodatkowo żarówki tradycyjne i halogenowe nagrzewając się emitują dużo ciepła. Dotknięcie ich może skutkować poparzeniem. W najgorszych przypadkach mogą być one także źródłem ciemnych plam na ścianie i suficie lub nawet pożarów. To ryzyko również znika w przypadku żarówek ledowych, które nagrzewają się w minimalnym stopniu.

Opcja ściemnianiaŻarówki LED umożliwiają regulowanie intensywności świecenia. Korzystanie z tej opcji jest możliwe dzięki specjalnej lampie z regulacją jasności. To rozwiązanie przydaje się przede wszystkim podczas oglądania telewizji. Odbiornik świeci jasnym światłem, dlatego przyciemnienie żarówek w pokoju sprawi, że oczy będą się mniej męczyć.

Czy żarówki LED mają wady?Wiele osób do wad żarówek LED zalicza ich stosunkowo wysoką cenę. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, która szybko się zwróci. Warto wiedzieć, że diody ledowe są wrażliwe na spadki i skoki napięcia. Wtedy stają się najbardziej podatne na uszkodzenia. Nie powinno się także wystawiać ich na działanie wysokich temperatur. W gorących pomieszczeniach mogą ulec przepaleniu. Nie reagują też dobrze na nagłe skoki temperatur. Ilość ich zalet pozwala jednak mimo wszystko stwierdzić, że są lepszym rozwiązaniem niż żarówki tradycyjne.

PodsumowanieRozwój technologii umożliwia tworzenie rozwiązań, które pozbywają się wad starszych odpowiedników. Tak jest w przypadku żarówek LED, które są lepsze dla zdrowia, portfela i środowiska niż tradycyjne. Zakupić je można np. w sklepie https://www.perfektmarket.com.pl/. Choć wymiana żarówek wiąże się ze sporym wydatkiem, warto pamiętać, że to inwestycja na lata, której zalety będzie można szybko zauważyć.