pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 grudnia 2021
  • wyświetleń: 389

Jak karmić szczeniaka? Czy możemy karmić szczenięta karmą suchą?

Materiał partnera:

Na prawidłowy rozwój szczeniaków wpływa bardzo wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest właściwa dieta. Każdy opiekun młodego psiaka musi pamiętać o tym, aby odpowiednio żywić swojego szczeniaka, ponieważ dieta będzie miała ogromny wpływ na jego zdrowie w przyszłości. W jaki sposób należy karmić szczeniaka? Co mu podawać? Jakie są najważniejsze zasady? Dowiedz się!

Jak karmić szczeniaka. Czy możemy karmić szczenięta karmą suchą


Okres szczenięcy u psów - czas trwaniaKażdy właściciel psa kiedyś zastanawiał się, ile trwa okres szczenięcy u psów. Tutaj sprawa nie jest taka prosta, ponieważ psiak może pozostać szczeniakiem zaledwie przez 8 miesięcy lub nawet 24 miesiące! Wszystko zależy od rasy, do której należy zwierzak i od wielkości, jaką ma osiągnąć dorosły pies. W przypadku psów ras małych ta dorosłość jest zwykle osiągana około 8-10 miesiąca życia, nieco większych ras - około 12-18 miesiąca, natomiast najdłużej okresem szczenięcym mogą cieszyć się psy olbrzymie, ponieważ od 18 do 24 miesięcy.

Okres wzrostu szczeniaka to niezwykle ważne tygodnie w życiu młodego psiaka, które dzielą się na dwa etapy takie jak:
  • do odsadzenia - na początku oseski piją siarę, a następnie żywią się mlekiem matki aż do 4 tygodnia życia. Dostarcza ono im wszystkie potrzebne składniki odżywcze, przeciwciała, enzymy oraz czynnik wzrostu. Gdy upłynie miesiąc, to można powoli rozszerzać dietę szczeniaka, dodając do niej niewielkie ilości pokarmu stałego,
  • po odsadzeniu - to czas między 6 a 8 tygodniem życia. Wtedy zwykle szczeniak już w pełni je pokarm stały.


Jak wygląda żywienie szczeniąt?O żywienie szczeniaka w pierwszych tygodniach życia zwykle nie musimy się martwić, ponieważ odżywia się on jedynie siarą i mlekiem matki. Czasem jednak trzeba podawać szczeniakowi mleko zastępcze. W takiej sytuacji ważne jest, aby było to mleko dedykowane szczeniakom. Absolutnie nie może to być mleko krowie, ponieważ jest dużo mniej energetyczne i ma więcej laktozy, a zbyt mało białka i tłuszczów, których szczeniak potrzebuje w tym okresie.

Po upływie 4 tygodni życia szczeniaka możemy zacząć podawać mu karmę suchą, która powinna być namoczona w wodzie. Alternatywą może być karma mokra. Obowiązkowo powinien być to pokarm stworzony dla szczeniąt i właściwie zbilansowany. Dostępna karma dla szczeniaka np. w sklepie zoologicznym Karmy Wataha zawiera w składzie wszystkie niezbędne składniki dla młodych psiaków. Niektórzy opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla szczeniaka, lecz trzeba wiedzieć, że pochłania to wiele czasu i wymaga wiedzy na ten temat.

Jak często należy podawać pokarm szczeniakowi?Należy pamiętać o tym, aby podawać szczeniakowi pokarm o stałych porach. Ile natomiast potrzebuje posiłków? To zależy w głównej mierze od jego wieku:
  • 6-8 tygodni - od 4 do nawet 6 posiłków dziennie,
  • 2-4 miesiące - 4 posiłki w ciągu dnia,
  • 4-6 miesięcy - od 2 do 3 posiłków dziennie,
  • od 7 miesiąca - 2 posiłki w ciągu dnia.


Istotne jest to, aby nie przekarmiać pupila, ponieważ może to doprowadzić np. do nadwagi.
W jaki sposób karmić szczeniaka - najważniejsze zasady
Szczeniak koniecznie musi mieć swoje miejsce, w którym może spożywać posiłki. Podczas jedzenia absolutnie nie powinniśmy mu przeszkadzać - musi mieć zapewniony spokój. Ważne jest również, aby jedzenie psiaka było w czystej misce i w temperaturze pokojowej. Co więcej: jeśli podajemy szczeniakowi karmę suchą, to na początku warto ją namaczać w wodzie lub wybrać alternatywę - karmę mokrą.

Szczególnie istotne jest również to, aby otwarta karma mokra nie leżała zbyt długo w lodówce. Powinna być zużyta w ciągu maksymalnie 3 godzin od otwarcia, ponieważ dłuższe jej przechowywanie sprawi, że będzie niesmaczna i namnożą się w niej niebezpieczne bakterie. Szczeniakowi warto także podawać gryzaki, które chronią jego ząbki przed tworzeniem się kamienia nazębnego.

Szczeniakowi należy również podawać karmę typu junior lub samodzielnie przygotowywać dla niego odpowiednio zbilansowane posiłki. Nie wolno karmić go resztkami ze stołu ani podawać ludzkich przysmaków (np. czekolady). Nie powinno podawać się także surowego mięsa, kości czy ości ryby. Ważne jest też to, aby zbyt szybko nie zamieniać karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów, ponieważ szczeniak potrzebuje odpowiednią ilość tłuszczów, białka, witamin i minerałów, a to wszystko dostarcza właśnie karma dla szczeniąt.

Nigdy nie możemy także zapominać o tym, aby pupil miał stały dostęp do świeżej wody. Najlepiej, aby była ona w temperaturze pokojowej.

Wysokiej jakości karmy dla szczeniąt i nie tylko, znajdziemy w ofercie sklepu internetowego pod adresem: https://karmawataha.pl.