pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 19 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1713

Ksiądz Damian Suszka Honorowym Obywatelem Kobióra

Podczas listopadowej sesji Rady Gminy Kobiór nadano tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Kobiór" proboszczowi kobiórskiej parafii - księdzu kanonikowi Damianowi Suszce.

Ksiądz Damian Suszka
Ksiądz Damian Suszka honorowym obywatelem gminy Kobiór · fot. UG Kobiór


Ksiądz Damian Suszka urodził się 14 lutego 1961 roku w Istebnej. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach przyjął 31 stycznia 1987 roku święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia.

Jako wikariusz posługę pełnił w parafiach: św. Michała Archanioła w Suchej Górze (1990-1992), Wszystkich Świętych w Pszczynie (1992-1995), św. Małgorzaty w Lyskach (1995-1996). W latach 1996 -2011 był dyrektorem i rekolekcjonistą Ośrodka Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej. Jednocześnie od 2005 roku pełni funkcję kapelana Oddziału Górali Śląskich.

Od 3 lipca 2011 roku ksiądz Damian Suszka jest proboszczem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze. W tym samym roku uzyskał godność kanonika honorowego katowickiej Kapituły Metropolitalnej. We wrześniu 2018 roku został ekonomem archidiecezji katowickiej. Był członkiem Komisji ds. Ekonomicznych II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

W dniu 28 września 2021 nadano księdzu Damianowi Suszce tytuł kanonika gremialnego. Jest to pierwszy w historii kobiórskiej parafii proboszcz, któremu nadano ten zaszczytny tytuł.

Wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Kobiór uzasadniono tym, że w czasie swojej 10-letniej posługi w naszej parafii, ksiądz Damian Suszka dał się poznać jako skromny, życzliwy i wyrozumiały kapłan, na którego wsparcie mógł liczyć każdy mieszkaniec Kobióra. Swoją postawą, dobrym przykładem i działaniem przyczynił się do integracji naszej społeczności. Dzięki jego umiejętnościom, gospodarności i zaangażowaniu zostało zrealizowanych wiele przedsięwzięć służących mieszkańcom i mających duży wpływ na funkcjonowanie parafii oraz poprawę wizerunku naszej gminy.

Było to między innymi dokończenie budowy domu parafialnego i obiektów gospodarczych, przebudowa kaplicy cmentarnej oraz remont kaplicy św. Antoniego na Osiedlu. Dzięki jego aktywności oraz dobrej współpracy z gminą pozyskano środki unijne na budowę parkingów w rejonie kościoła i cmentarza. Pełniąc jednocześnie wiele dodatkowych funkcji przyczynił się do promocji naszej miejscowości szeroko poza jej granicami.

ar / pless.pl
źródło: UG Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.