pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2067

Ratują malowidło z XIX wieku w studzieńskim kościele

Trwają prace konserwatorskie związane z ratowaniem malowidła z XIX wieku odkrytego podczas generalnego remontu stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionce.

Prace konserwatorskie związane z ratowaniem malowidła z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionce - 11.2021 · fot. powiat


Malowidło przedstawiające Jezusa i uczniów z Emaus o powierzchni ok. 12 m zdjęto ze stropu kościoła w sześciu segmentach. W ramach I etapu prac zabezpieczono lico malowidła poprzez zaklejenie trzema warstwami licowania. Podczas II etapu z odwrocia górnej części sceny centralnej usunięto deskowanie, trzcinę i warstwy tynku aż do warstwy farby.

Powiat Pszczyński przekazał na ten cel dotację w wysokości 5 tys. zł. Pozostałe części II etapu parafia będzie realizowała w ramach możliwości finansowych. Zakończenie prac umożliwi realizację III etapu transferu polegającego na osadzeniu malowidła na nowym podłożu.

- Zabytki są niezwykle ważne, to dobro kultury i nasze dziedzictwo narodowe. Każdego roku wspieramy prace przy ich renowacji, aby zachować pamiątki minionych epok w stanie, który zagwarantuje, że będą one cieszyć kolejne pokolenia - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Przypomnijmy, że w tym roku powiat pszczyński przekazał łącznie 60 tys. zł na dofinansowanie prac przy zabytkach. Dotacje przyznano wszystkim sześciu wnioskującym. Powiat wsparł także prace w drewnianych kościołach w Grzawie, Łące, Pielgrzymowicach i Wiśle Małej oraz "Zameczku" w Rudołtowicach.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.