pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 listopada 2021
  • wyświetleń: 240

Najczęstsze choroby oczu u psów

Materiał partnera:

Dla psów najważniejszym zmysłem jest węch, ale nie znaczy to, że należy ignorować dolegliwości narządu wzroku. Psy mogą cierpieć na różne choroby i schorzenia oczu. Sprawdź, które z nich są najczęstsze i na co zwrócić uwagę, aby w porę dostrzec niepokojące symptomy i wybrać się ze zwierzakiem do weterynarza.

offsite


Choroby oczu mogą znacząco obniżyć komfort życia u zwierzęcia. Dlatego istotne jest dokładne obserwowanie pupila. Jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie oczu, a także zachowaniu zwierzaka, jak najszybciej udaj się do dobrego weterynarza.

Zaćma u psaCzęstą chorobą jest zaćma u psa. To choroba, która polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. Zaćma może być wrodzona, bowiem choroba ta jest dziedziczna u niektórych ras. Najczęściej jednak stanowi efekt innych schorzeń, np. cukrzycy, a także może być wynikiem urazu. Niekiedy zaćmę wywołują nawet niedobory żywieniowe albo zatrucia pokarmowe. Choroba ta występuje też u zwierząt w zaawansowanym wieku.

Jak zaobserwować niepokojące zmiany wywołane zaćmą? Oko nią dotknięte staje się mętne. Pupil traci ponadto chęć do zabawy. Dolegliwość nie jest bolesna, ale nieleczona może prowadzić do ślepoty. Wpływa też w negatywny sposób na codzienne życie zwierzęcia. Jak leczyć zaćmę? Jedynym rozwiązaniem jest operacja. Dobry, doświadczony okulista dla psa podczas operacji zastępuje zmętniałą soczewkę nową.

Wrzód rogówki okaKolejną częstą dolegliwością u czworonożnych pupili jest wrzód rogówki oka. Wyróżnia się kilka rodzajów wrzodu rogówki, które wymagają odmiennych metod leczenia. Wrzód "boksera" to samoistne, przewlekłe uszkodzenie oraz występowanie ubytków nabłonka rogówki, będące efektem zaniku hemidesmosomów. Nadżerka to z kolei ubytek rogówki występujący w obrębie jej nabłonka przedniego. Przepuklina rogówki występuje natomiast, kiedy uszkodzenie rogówki obejmuje już ponad 90% jej grubości, a ciśnienie śródoczne powoduje jej uwypuklenie. Choroba ta grozi powstaniem przetoki i wypłynięciem oka. Wrzód głęboki występuje wówczas, kiedy ubytki w rogówce przekraczają kolejne warstwy gałki ocznej.

Jak widać, rodzajów wrzodów rogówki jest wiele i tylko specjalista jest w stanie konkretnie wskazać, z którą dolegliwością mamy do czynienia w danym przypadku. Od właściwego rozpoznania zależy wdrożenie skutecznego leczenia. Niemniej wrzody rogówki to bardzo uciążliwa i bolesna dolegliwość, dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej wybrać się z psem na wizytę do weterynarza. Do niepokojących objawów należą przede wszystkim zaczerwienienie oka, tarcie oka łapami przez psa, silne mrużenie oczu albo ocieranie się okiem o posłanie bądź inne przedmioty.

Zapalenie spojówek u psaZapalenie spojówek wywołane przez wirusy, bakterie, alergie, urazy mechaniczne, ciała obce czy zapalenia skóry również stanowią częstą i męczącą psią dolegliwość. Zazwyczaj objawia się łzawieniem oczu, przekrwieniem, opuchnięciem, a nawet wyciekiem śluzu i ropy. Pies pociera oczy łapą lub ociera się o różne przedmioty, co niestety zaognia stan zapalny. Na szczęście dolegliwość tę można łatwo leczyć, stosując krople z antybiotykiem.