pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 29 listopada 2021
  • wyświetleń: 1731

18 lokalnych firm stara się o znak jakości dla 33 produktów

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej będzie przyznawana produktom z powiatu pszczyńskiego, przyjaznych środowisku naturalnemu, opartych na tradycjach, powstałych z miejscowych surowców. O ten znak jakości stara się 18 producentów dla 33 produktów lub grup produktów.

ser, lokalna marka ziemi pszczyńskiej
18 lokalnych firm stara się o znak jakości dla 33 produktów · fot. powiat


W listopadzie zakończył się nabór wniosków o przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Osoby fizyczne, podmioty i organizacje, przedsiębiorstwa, rolnicy i pszczelarze mogli starać się o przyznanie certyfikatu dla produktu lub grup produktów z powiatu pszczyńskiego.

Wnioski złożyło 18. producentów, którzy zabiegają o przyznanie certyfikatu Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiego dla 33. tradycyjnych produktów. Zgłoszono m.in. sery, jaja, jogurty, miody, pieczywo, borowinę, solankę, kosmetyki, rękodzieło oraz tradycyjne pszczyńskie dania i przysmaki. Koordynatorem marki jest Powiat Pszczyński.

O tym, czy dany produkt otrzyma znak jakości zdecyduje komisja certyfikacyjna, w skład której wchodzą między innymi przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Powiatu Pszczyńskiego, a przede wszystkim lokalni twórcy i producenci. Komisja oceni, czy dany produkt spełnia wymagane kryteria certyfikacyjne.

Przed komisją teraz sporo pracy, jej członkowie spotkają się z wnioskodawcami, którzy będą prezentować swoje wyroby. W szczególnych sytuacjach komisja może zapoznać się z produktem na miejscu w siedzibie wnioskodawcy.

- Chcemy, aby przyznawany przez nas znak jakości był gwarantem wysokiej jakości i potwierdzeniem, że dany produkt przynależy do regionu i jego mieszkańców. Lokalni producenci to ludzie zaangażowani w rozwój regionu, w którym żyją i z którego są dumni - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński i dodaje, że zainteresowanie przyznaniem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej przerosło najśmielsze oczekiwania koordynatorów tego pomysłu.

Produkty będą co dwa lata przechodzić proces certyfikacji. W wyjątkowych przypadkach komisja certyfikacyjna może przyznać tzw. markę honorową produktom, które mają istotne znaczenie i są szczególnie związane z powiatem pszczyńskim.

Więcej o lokalnej marce ziemi pszczyńskiej pisaliśmy w artykule:
[WIDEO] Można się starać o znak "Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej"

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.