pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2021
  • 4 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5686

[WIDEO] Pszczyński zamek w programie o polskich pałacach

Na kanale "Architecture is a good idea" w serwisie YouTube ukazał się odcinek, którego jednym z bohaterów jest pszczyński zamek. Twórcy programu zabierają nas w podróż w poszukiwaniu "polskiego Wersalu" - odwiedzają najpiękniejsze pałace w Polsce, w tym pszczyński zamek!Architecture is a good idea to program na youtube'owym kanale - m.in. o architekturze, urbanistyce i sztuce. Jego autorami są Natalia Szcześniak i Radosław Gajda. W 40-minutowym odcinku "W poszukiwaniu polskiego Wersalu" zrealizowanym m.in. w Pszczynie, opowiedzieli o stylu architektonicznym pszczyńskiego zamku.

W odcinku wystąpiły łącznie cztery rezydencje historyczne. Oprócz pszczyńskiego zamku, twórcy kanału odwiedzają także: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Pałac Branickich w Białymstoku.

- Kiedy król Francji Ludwik XIV rozbudował swój pałac w Wersalu, możni Europy wpadli w zachwyt, ale i pozazdrościli mu tej oszałamiającej rezydencji. Każdy król, magnat czy arystokrata także zapragnął mieć swój "Wersal". Jak grzyby po deszczu zaczęły więc powstawać "Wersale" północy i południa, wschodu i zachodu, "Wersale" Anglii, Hiszpanii i Niemiec. A czy powstał "polski Wersal"? - zadają pytanie autorzy kanału i zapraszają do oglądania.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.