pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 25 listopada 2021
  • wyświetleń: 621

Dzielnicowi "doświetlali" pszczyńskich rowerzystów

W tym tygodniu pszczyńscy policjanci postanowili poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i ruszyli w miasto z rowerową akcją profilaktyczną. Powiat zakupił rowerowe oświetlenie i odblaski, które rozdali dzielnicowi.

Dzielnicowi "doświetlali" pszczyńskich rowerzystów - 23.11.2021 · fot. KPP Pszczyna


Dni są coraz krótsze. Już około godziny 16.00 można mówić o ograniczonej widoczności na drodze. Kierowcy samochodów w tym czasie powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby dostosować prędkość i sposób prowadzenia pojazdu do warunków. Ale nie tylko oni muszą uważać.

Dzielnicowi pszczyńskiej komendy tym razem swoją uwagę skupili na rowerzystach i sprawdzali wyposażenie jednośladów, które zapewnia widoczność. W przypadku jego braku przeprowadzali z cyklistą pogadankę. Każda z takich rozmów kończyła się wręczeniem kompletu lampek a czasem także odblasku.

Celem działań policji jest poprawa świadomości rowerzystów, którzy poruszają się po zmroku bez oświetlenia, że powodują zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Działania spotkały się z dużą aprobatą ze strony wszystkich uczestników ruchu drogowego: rowerzystów, kierowców, a także pieszych. Akcję wspiera Starostwo Powiatowe w Pszczynie, które zakupiło lampki rowerowe. Wszystko po to, aby dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy: na bezpieczeństwo cyklistów ma wpływ wiele czynników, począwszy od warunków pogodowych, przez respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego, aż do podstawowego wyposażenia roweru. Do którego należą:

  • oświetlenie z przodu-co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • oświetlenie z tyłu-co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.


Dzielnicowi "doświetlali" pszczyńskich rowerzystów - 23.11.2021
Dzielnicowi "doświetlali" pszczyńskich rowerzystów - 23.11.2021 · fot. KPP Pszczyna

ar / pless.pl
źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.