pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 listopada 2021
  • wyświetleń: 214

Bory Tucholskie - 5 powodów, dla których warto je odwiedzić

Materiał partnera:

Nie ulega wątpliwości, że Bory Tucholskie to jeden z najstarszych i największych lasów sosnowych w naszym kraju. Z tego też względu co roku ściągają one rzesze turystów. Jak się jednak okazuje, region ten ma znacznie więcej do zaoferowania. Zastanawiasz się, gdzie wyjechać na wakacje? W poniższym artykule zdradzamy naszym czytelnikom 5 powodów, dla których warto postawić na Bory Tucholskie. Podpowiadamy również, jakie atrakcje można odwiedzić w ich pobliżu.

Whitpress


1. Fauna i floraNie ulega wątpliwości, że Bory Tucholskie to jeden z najstarszych i największych lasów sosnowych w naszym kraju. Z tego też względu co roku ściągają one rzesze turystów. Jak się jednak okazuje, region ten ma znacznie więcej do zaoferowania. Zastanawiasz się, gdzie wyjechać na wakacje? W poniższym artykule zdradzamy naszym czytelnikom 5 powodów, dla których warto postawić na Bory Tucholskie. Podpowiadamy również, jakie atrakcje można odwiedzić w ich pobliżu.

Bory Tucholskie to miejsce, gdzie czas płynie wolniej. Wszystko dzięki niesamowitej szacie roślinnej, w której wraz z końcem XIX w. zaczęły dominować sosny. Na terenie borów, które liczą sobie niemalże 300 000 ha, można napotkać także torfowiska, wrzosowiska, fragmenty pierwotnej puszczy oraz łąki. Stworzony w 1996 r. na ich terenie Park Narodowy Bory Tucholskie stał się domem dla wielu gatunków zwierząt. Poza jeleniami, sarnami i dzikami można tu spotkać także, bieliki, łabędzie, sokoły wędrowne, bociany czarne, a zimą - wilki. Przy odrobinie szczęścia pasjonaci przyrody, mogą spotkać na terenie Borów gatunki objęte szczególną ochroną, w tym m.in.:
  • Bobry
  • Wydry
  • Traszki grzebieniaste
  • Kumaki nizinne.


To jednak jeszcze nie wszystko. Na odwiedzających w tym regionie czeka aż 25 rezerwatów, a wśród nich najstarszy w całej Polsce - Rezerwat Cisy Staropolskie. Na terenie Parku Narodowego przygotowano wiele szlaków pieszych i rowerowych, których łączna długość to 76 km. Prowadzą one m.in. do pomników przyrody, kamiennych kręgów oraz tajemniczych zakątków Borów.


2. Kraina jeziorObszar Borów Tucholskich słynie nie tylko z dziewiczych lasów, ale i wspaniałych jezior. Na terenie Parku Narodowego jest ich 21, zaś w całych Borach Tucholskich - około 900. Stały się one rajem nie tylko dla wędkarzy, którzy ściągają tu z całej Polski w poszukiwaniu jedynych w kraju troci (gatunek łososia). Jeziora Borów Tucholskich upodobali sobie także pasjonaci sportów wodnych, w tym żeglarze i kajakarze. Do najpopularniejszych tras kajakarskich należy m.in. Szlak Brdy, który liczy sobie aż 233 km i kończy się w okolicach Bydgoszczy. Poza tradycyjnymi sportami wodnymi przyjezdni mają także okazję do skorzystania ze spływu tratwą, który jest zlokalizowany w Wierzchowie.

Whitpress


3. Wypoczynek dla każdegoTereny Borów Tucholskich przyciągają nie tylko fanów odpoczynku na łonie natury, ale osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Poza wieloma szlakami pieszymi, rowerowymi, które czekają tu na przyjezdnych, coś dla siebie znajdą także miłośnicy jazdy konnej oraz zabytków i historii. Poza wspomnianymi wcześniej kręgami kamiennymi (np. w Leśnie) w okolicy Borów Tucholskich znajdują się także:
  • Cmentarzysko Kurhanowe Gotów z epoki brązu
  • Wieża widokowa Trzebciny z widokiem na las zdewastowany przez tornado
  • Akwedukty o zapory na Wielkim Kanale Brdy
  • Mury Zamku krzyżackiego w Człuchowie itd.


Wiele atrakcji czeka na przyjezdnych także w stolicy regionu - mieście Tuchola. Ta położona na granicy z Kaszubami miejscowość, zdaniem wielu historyków należy do jednych z najstarszych osad w Polsce. Powstała za czasów Mieszka I, przetrwała również wiele najazdów i okupacji. Na odwiedziny zasługują także położone niedaleko Chojnice i ich zabytkowe centrum.

4. Wymarzone wakacje dla całej rodzinyBory Tucholskie to także miejsce stworzone na wypoczynek z dziećmi. Całodziennej rozrywki zapewnia im pobliskie szlaki dydaktyczne, wioski tematyczne (Ptasia Wioska, Miodowa Wioska, Osada Borowiackich skrzatów itp.) oraz atrakcje wodne. Wiele tras spacerowo-rowerowych jest również dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Pobyt z dzieckiem w Borach Tucholskich można porównać do beztroskich wakacji na wsi. Późnym latem w borach pojawiają się grzyby, a w ich zbiorach biorą udział całe rodziny.

5. Bogata baza noclegowaW okolicach Borów Tucholskich każdy znajdzie coś dla siebie. Na ich terenie nie brak kwater na wynajem w domach prywatnych, domków nad jeziorem, wygodnych apartamentów oraz ekskluzywnych hoteli, w których można skorzystać ze SPA&Wellness. Coś dla siebie w Borach Tucholskich znajdą również fani agroturystyki oraz kempingów i spania pod namiotami. Wybierając się w ten rejon Polski warto odwiedzić pensjonat Przystanek Tleń mieszczący się w najbardziej malowniczej części Borów Tucholskich. Na plus dla przyjezdnych są również atrakcyjne ceny noclegów, które nawet w szczycie sezonu nie są tak wygórowane, jak te latem nad polskim morzem czy zimą w górach.

Czy warto odwiedzić Bory Tucholskie?Bory Tucholskie to szczególne miejsce, w którym można odpocząć od życia w mieście. Czyste powietrze, krystalicznie czyste jeziora oraz moc atrakcji - to tylko nieliczne z atrakcji, jakie czekają na przyjezdnych w tym regionie.