pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 listopada 2021
  • wyświetleń: 329

Dom do 70m2 - co warto wiedzieć o budowie takiego budynku

Materiał partnera:

Budowa domu do 70m2 wymaga pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika oraz prowadzenia dziennika. Jednak już niebawem to się zmieni. Na przełomie roku wejdzie w życie nowelizacja przepisów, która sprawi, że budowa domu do 70m2 będzie o wiele łatwiejsza. Sprawdź w dalszej części artykułu, co się zmieni!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami budowa domu - bez względu na jego wielkość - nakłada obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Procedura ta jest dość skomplikowana i wymagająca. W przypadku mniejszych budynków może powodować niechęć do jej realizowania. To jednak może odejść w zapomnienie. Prezydent RP podpisał bowiem nowelizację przepisów, które uproszczą procedurę związaną z budową domu do 70m2.

Dom do 70m2 - kiedy ustawa wchodzi w życie?Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 2 listopada 2021 r. W jej końcowych zapisach znajduje się informacja o wejściu w życie po 2 miesiącach od dnia publikacji. Zatem już po Nowym Roku nowe przepisy będą funkcjonować. Od 3 stycznia możliwe będzie budowanie domów o powierzchni 70m2 w łatwiejszy sposób niż dotychczas.

Jakie ułatwienia wprowadza ustawa?Zmiana przepisów wprowadza istotne uproszczenia w zakresie budowy domów do 70m2. Należy jednak zwrócić uwagę, że muszą one zaspokajać potrzeby mieszkaniowe inwestora. Może to być więc bardziej opłacalna inwestycja, niż kupno mieszkania. Zwłaszcza że nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. W przypadku domów o powierzchni zabudowy do 70m2 należy wystąpić ze zgłoszeniem. Powinno ono zwierać szereg ważnych dokumentów, a wśród nich znajduje się projekt budynku oraz kilka oświadczeń. Więcej na ten temat możesz przeczytać na blogu Obudowie - Domy bez pozwolenia (70 metrów) - co musisz o nich wiedzieć?.

Na mocy ustawy, która wejdzie w życie na początku 2022 r., nie trzeba będzie zatrudniać kierownika budowy. Całym procesem będzie więc zarządzać inwestor. Nie trzeba będzie również prowadzić dziennika budowy.

Jakie wymagania trzeba spełniać?Budowa domu o powierzchni zabudowy do 70m2 stanie się łatwiejsza. Jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych wymaganiach. Jedno z nich już zostało wymienione - to powierzchnia budynku. Kolejnymi są ilość kondygnacji, a także obszar oddziaływania.

Ponadto konieczne jest przeprowadzenie kilku procedur, zanim możliwe będzie zamieszkanie w wybudowanym domu. Dotyczą one kwestii geodezyjnych, a także pomiarów - szczegóły na ten temat poznasz na blogu Obudowie. Nie mniej jednak są one dość łatwe do przeprowadzenia, dzięki czemu czas potrzebny na formalną zgodę na korzystanie z budynku nie powinien trwać zbyt długo.

PodsumowanieBudowa domu do 70m2 stanie się łatwiejsza. Nie trzeba będzie przechodzić przez procedurę pozwolenia - wystarczy zgłoszenie. Do realizacji inwestycji nie będzie konieczne zatrudnianie kierownika budowy oraz prowadzenie dziennika budowy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż większa odpowiedzialność spoczywa wtedy na inwestorze.