pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 21 listopada 2021
  • 24 listopada 2021
  • wyświetleń: 5692

Kamienica przy Piastowskiej 2. Zajazd, hotel, kawiarnia, bank

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Co mieściło się na przestrzeni dekad XIX i XX wieku w jednej z najbardziej okazałych kamienic na pszczyńskiej starówce? O tym dziś w cyklu "Historyczne ciekawostki".

pszczyna,pless,lovepless,starówkapszczyna,rynek, piastowska
Rynek i fragment ul. Piastowskiej. Po prawej stronie, na rogu Rynku i Piastowskiej, żółta kamienica w której dawniej była "Kawiarnia Miejska" · fot. pless.pl


W połowie XIX wieku w kamienicy mieścił się zajazd "Pod jodłowym jeleniem". Działał od 1852 do 1894 roku. Prowadził go restaurator Heinrich Roth. Następnie dom otrzymała w testamencie jego córka Sophie - żona restauratora Heimanna Cohna. Małżeństwo postanowiło zainwestować i przebudować kamienicę na nowoczesny hotel. Stary budynek z przyległościami wyburzono. Oficjalne otwarcie nowego hotelu miało miejsce 19 maja 1900 roku. Oddano też do użytku nowe stajnie i dobudowane pomieszczenia mieszkalne dla pracowników.

W 1910 roku budynek nabyła żona kupca Hieronima Daneckiego. W kolejnych latach hotel zamknięto, a pokoje wynajmowano na mieszkania i biura. Właścicielem kamienicy został Bank Przemysłowców z Poznania. Pierwszych klientów przyjął w 1922 roku.

Kamienica ul. Piastowska
Piastowska 2. W latach 1899-1900 na miejscu poprzedniego wzniesiono nowy budynek mieszkalny z hotelem i restauracją Cohna na parterze · fot. ar / pless.pl


Wysokie koszty utrzymania spowodowały, że w 1926 roku budynek podzielono na dwie odrębne nieruchomości i sprzedano. Część narożną nabył pszczyński magistrat, a drugą kupiec Hieronim Danecki, który na parterze prowadził sklep kolonialny. Na parterze urządzono lokal gastronomiczny I kategorii.

Przez 5 kolejnych lat biura wynajmował w budynku Bank Przemysłowców. Na piętrach mieszkali natomiast lokatorzy - m.in. pewien adwokat i notariusz.

Wiadomo, że w latach 30. XX wieku w kamienicy działała "Kawiarnia Miejska". Lokal w tej dekadzie dzierżawił Jan Murcek - restaurator pochodzący z pszczyńskiej Starej Wsi oraz Leon Wełna z Niwki w powiecie będzińskim.

Narożną kamienicę planowano ponownie przebudować w 1941 roku. Chciano m.in. wykonać zadaszenie wieżyczki kopułą cebulową. Skończyło się jednak tylko na nowym urządzeniu wnętrza kawiarni "Stadt-Kaffee". Po wojnie lokal nosił nazwę Restauracja Piastowska. W latach 60. mieściła się tam Gospoda Spółdzielcza. Potem znów wróciła Restauracja Piastowska. Bliżej naszych czasów w budynku siedzibę miał Bank Zachodni WBK, a następnie Bank Santander.

---

Artykuł powstał na bazie noty historycznej Joanny Stońskiej-Przybyły zamieszczonej w książce "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" (wydawnictwo Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj