pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 21 listopada 2021
  • wyświetleń: 1774

[ZDJECIA] Impregnacja i usunięcie drewnojadów zakończone

W środę, 17 listopada komisja konserwatorska zebrała się przy drewnianym kościele pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie i bez uwag odebrała prace związane z kompleksową fumigacją oraz impregnacją świątyni. Zobaczcie film nakręcony podczas prac.

Loading...


Fumigacja zabytkowego kościoła w Grzawie objęła nie tylko poddasze, więźbę dachową i wieżową, ale również wnętrze budynku, a w szczególności drewniane ołtarze. Celem przeprowadzenia zabiegu fumigacji było pozbyć się szkodników biologicznych, także grzybów.

Impregnacja i usuwanie drewnojadów kościoła w Grzawie - 11.2021 · fot. M. Dąbrowska / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Prace te przyczyniły się do zabezpieczenia kościoła oraz usunięcia drewnojadów niszczących jego oryginalne elementy. "Opakowanie" kościoła widoczne na zdjęciu miało związek właśnie z kompleksową fumigacją. Więźba poddasza i wieża kościoła zostały zabezpieczone impregnatem chroniącym drewno przed szkodnikami technicznymi.

Roboty zostały sfinansowane przez parafię w Grzawie przy dotacji 80 tys. zł przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Powiatu Pszczyńskiego w kwocie 15 tys. zł. Całkowity koszt prac wyniósł ponad 125 tys. zł. Roboty przeprowadziła firma Corneco z Warszawy.

- Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele cennych zabytków. Prace konserwatorskie i restauratorskie są kosztowne, dlatego każdego roku wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W tym roku przeznaczyliśmy łącznie 60 tys. zł na dofinansowanie prac przy zabytkach - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie jest wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dn. 14.12.1965 r.

ar / pless.pl
źródło: Powiat, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.