pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 17 listopada 2021
  • wyświetleń: 29557

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Materiał partnera:

Kwestie związane z ekologią oraz wygodą użytkowania sprawiają, że ogrzewanie gazowe w domach staje się coraz popularniejszym źródłem ciepła. Dla wielu osób planujących montaż takiego rozwiązania istotny jest jednak także koszt, jaki będą musieli ponosić za ogrzewanie gazowe. Dlatego też poniżej prezentujemy to, ile średniorocznie kosztuje ogrzewanie gazowe w domu i od czego zależy ta wartość.

Whitpress


Od czego zależy koszt ogrzewania domu gazem?Podobnie jak w przypadku każdej instalacji grzewczej to ile będzie kosztować ogrzewanie gazowe, jeśli chodzi o jego eksploatację, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest przede wszystkim cena paliwa gazowego, która w 2021 roku wynosiła średnio 11 groszy za 1 kWh dla odbiorców końcowych sklasyfikowanych w taryfie W-3.6, czyli ogrzewających domy gazem.

Kolejną kwestią wpływającą na to, jaki wygeneruje ogrzewanie gazowe koszt, jest również izolacyjność termiczna budynku, w którym ma być ono zastosowane. Im jest ona lepsza, tym potrzeba będzie bowiem mniej paliwa do jego ogrzania, gdyż ciepło nie będzie z niego "uciekać", wobec tego będą one miały mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną w przeliczeniu na metry kwadratowe.

Whitpress


Nie bez wpływu na koszty ogrzewania domu gazem pozostaje także jego metraż. Większe domu potrzebują więcej energii do ich ogrzania, zużywają więc więcej gazu, a co za tym idzie, rachunki za niego są także większe. Taki samo dzieje się w przypadku kiedy za pomocą gazu ma być nie tylko ogrzewany sam budynek, ale także woda użytkowa.


Ile średnio rocznie należy zapłacić za ogrzewanie domu gazem?Jak więc widać w przypadku rozwiązania, jakim jest ogrzewanie gazowe, koszt jego eksploatacji zależy od wielu czynników. Chcąc jednak orientacyjnie wskazać ile trzeba rocznie zapłacić za nie w przypadku domu o metrażu 150 m2 należy wyszczególnić kwoty ze względu na zastosowaną w nim termoizolacje. Wobec tego w domu:
  • o zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym 100 kWh/m2 koszt ogrzewania go gazem to około 1600 złotych,
  • o zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym 200 kWh/m2, czyli nieocieplonym koszt ogrzewania go gazem to około 3300 złotych,
  • o zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym 50 kWh/m2, czyli energooszczędnym koszt ogrzewania go gazem to około 800 złotych.


Pomijając więc, koszty ogrzewania gazem nieocieplonego domu, wydatki z tym związane w ciągu roku kształtują się mniej więcej na poziomie ceny jednej tony węgla. Przy czym należy pamiętać, że tego typu ogrzewanie jest o wiele wygodniejsze w użytkowaniu oraz nieporównywalnie ekologiczniejsze niż tradycyjne kotły węglowe.

Wady i zalety ogrzewania gazowegoZastanawiając się nad zastosowaniem ogrzewania gazowego w domu, należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko koszty, jakie będzie ono generować w sezonie grzewczym, ale wszystkie jego wady i zalety.

W związku z tym wśród plusów takiego ogrzewania wymienić można między innymi:
  • wysoką efektywność grzewczą, zwłaszcza w przypadku zastosowania gazowego kotła kondensacyjnego,
  • bezobsługową pracę,
  • brak konieczności wygospodarowania pomieszczenia na kotłownie i składowanie opału,
  • możliwość ogrzewania zarówno budynku, jak i wody.


Minusami ogrzewania gazowego są natomiast przede wszystkim wysoki koszt montażu instalacji oraz zakupu kotła i zmienność cen gazu.

Podsumowując, ogrzewanie gazowe wbrew pozorom nie generuje dużych kosztów w ciągu roku. Planując jego zastosowanie w domu, należy się jednak liczyć ze sporymi wydatkami związanymi z zakupem kotłów gazowych oraz wykonaniem odpowiedniej instalacji.