pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 20 listopada 2021
  • wyświetleń: 2341

Zgłaszaj na platformie, gdy ktoś pali to, czego nie wolno

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Przypominamy, że od 2020 na terenie gminy Pszczyna działa specjalna platforma www.smog.pszczyna.pl. Za jej pośrednictwem każdy mieszkaniec może zaznaczyć miejsca, w których podejrzewa się, że dochodzi do palenia niedozwolonych paliw. Można też zadzwonić do straży miejskiej. Warto pamiętać, że jesienią zwiększono liczbę kontroli, które weryfikują paleniska, a jednocześnie informują o konieczności wymiany najstarszych kotłów.

Platforma do zgłaszania zagrożeń ekologicznych
Platforma do zgłaszania zagrożeń ekologicznych · fot. UM Pszczyna


Skład ekopatroli zasilili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Referatu ds. Jakości Powietrza, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego, co wynika z rekomendacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Urzędnicy, którzy towarzyszą strażnikom, wskazują również programy, w ramach których można otrzymać dofinansowania takich inwestycji jak wymiana kotła czy termomodernizacja budynku.

- Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacją jak wymienić piec, jak skorzystać z dofinansowania oraz jak złożyć oświadczenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - mówi komendant SM Artur Krzyżaniak.

Równocześnie apeluje, by strażnikom zgłaszać wszelkie informacje w kwestii nieprawidłowości dotyczących spalania.

- Prosimy kontaktować się pod całodobowym numerem dyżurnego straży miejskiej - 32 2104373. Możecie państwo również zgłaszać takie sytuacje na platformie www.smog.pszczyna.pl - zaznacza.

Aby zgłosić potencjalne zagrożenie na platformie www.smog.pszczyna.pl wystarczy mieć aktywny adres e-mail i zaznaczyć odpowiedni punkt na mapie. Na adres e-mail osoby zgłaszającej zostanie wysłane potwierdzenie. Za obsługę zgłoszeń odpowiedzialna jest Straż Miejska w Pszczynie. Aplikacja działa także na urządzeniach mobilnych. Z jednego e-maila można wysłać do 6 zgłoszeń w ciągu 72h.

Przypomnijmy też, że zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego najstarsze kotły należy wymienić do końca tego roku. Terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj