pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 listopada 2021
  • wyświetleń: 1041

Kody kreskowe w automatycznej identyfikacji

Materiał partnera:

Nowoczesna logistyka wymaga odpowiedniego przygotowania. W dobie orientacji na Klienta niezwykle istotne jest zdrowe podejście do naszych procesów, dzięki którym możemy bez najmniejszych problemów przeprowadzić od początku do końca nawet najbardziej skomplikowane zamówienia. Ze względu na obecną sytuację na świecie, optymalizacja nabiera jeszcze większego znaczenia. Jak możemy zatem przygotować się na zwiększone zapytania Klientów i błyskawicznie je realizować?

Źródło: pexels.com


Od dziesiątek lat wykorzystujemy technologię kodu kreskowego w pracach magazynowych oraz procesach sklepowych. Na kanwie tego rozwiązania powstał cały proces automatycznej identyfikacji (AutoID), który jest zbiorem metod, urządzeń i technologii służących do zbierania i analizowania danych. Te dane najczęściej zapisane są właśnie w kodach kreskowych lub kodach 2D. Warto również zauważyć, że w dzisiejszych czasach, przy tak ogromnej ilości produktów, brak jakiejkolwiek formy identyfikacji przekreśla niemal całkowicie nasze szanse na sukces.

Kody kreskowe faktycznie pomagają nam w codziennej pracy, ale trzeba również zastanowić się nad tym, jak możemy dobrze je wykorzystać. Do odczytu kodów posłuży nam czytnik kodów kreskowych, który za pomocą swojego skanera pozwoli nam odczytać zakodowane informacje. Jest to bardzo ważny element naszego osprzętowania, ponieważ to właśnie on stoi na pierwszej linii frontu w automatycznej identyfikacji. Trzeba zatem dobrać urządzenie odpowiednie dla naszych potrzeb, przy czym warto skupić się przede wszystkim na jego wytrzymałości i prędkości odczytu.

Po zeskanowaniu uzyskujemy odpowiednią informację o produkcie, ale co dalej? Najczęściej zeskanowanie kodu wiąże się z konkretnym zdarzeniem odnotowanym w centralnej bazie danych. W takiej sytuacji nasza baza wie, że dany produkt został przyjęty na magazyn, odłożony w konkretnym miejscu odkładczym lub też wzięty z półki sklepowej i opłacony przez Klienta. W przypadku pracy magazynowej, gdzie bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie asortymentem, musimy dążyć do pełnej automatyzacji procesów. Idealnym rozwiązaniem jest system WMS, czyli informatyczny system magazynowy, służący za mózg wszystkich operacji wewnątrz budynku. Takie specjalistyczne systemy potrafią zautomatyzować większość zadań, które wcześniej musiały być wykonywane przez pracowników. To pozwala nam nie tylko uniknąć pomyłek i znacząco zwiększyć produktywność, ale również umożliwia nam oddelegowanie części operatorów magazynowych do zadań manualnych.