pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 listopada 2021
  • 4 listopada 2021
  • wyświetleń: 3385

[ZDJĘCIA] Policjanci rozdawali odblaski w trzech miejscowościach

W środę, 3 listopada odbyła się akcja pod hasłem "Świeć przykładem" powiecie pszczyńskim. To wspólna inicjatywa pszczyńskiej policji, Radia EXPRESS FM oraz Radia Bielsko - tym razem także ze wsparciem lokalnych ochotniczych straży pożarnych i wójtów.

Świeć przykładem - policjanci rozdawali odblaski w trzech miejscowościach - 03.11.2021 · fot. KPP Pszczyna


Akcja "Świeć przykładem" odbywa się w sezonie jesienno-zimowym w całym regionie. W czasie spotkań mieszkańcy otrzymują odblaskowe opaski.

Policjanci wspólnie z wójtami, strażakami odwiedzanych miejscowości i redaktorami rozgłośni radiowych przypominali o tym, jak ważne jest, aby po zmroku być widocznym na drodze.

W okresie jesienno-zimowym szybko zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, szczególnie ubranego w ciemną odzież. Mundurowi zachęcają, aby nosić elementy odblaskowe także w terenie zabudowanym. Taki mały element naprawdę sprawia, że pieszy staje się bardziej widoczny dla kierującego. Akcja cieszy się ogromnym powodzeniem i na wyznaczone miejsca mieszkańcy przychodzą często całymi rodzinami. Odblaski można zabrać również dla bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą przyjść na spotkanie.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Natomiast jeśli pieszy posiada na sobie odblask, wówczas kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

ar / pless.pl
źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.