pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2021
  • 17 listopada 2021
  • wyświetleń: 2196

Pomnik więźniów oświęcimskich wymaga renowacji

Radna Marcelina Leki złożyła na biurko burmistrza wniosek dotyczący renowacji pomnika więźniów oświęcimskich na cmentarzu Św. Krzyża w Pszczynie oraz poprawy stanu jego otoczenia. Burmistrz zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu zostanie przygotowany i złożony wniosek do programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomnik więźniów oświęcimskich na cmentarzu Krzyża
Pomnik Więźniów Oświęcimskich na cmentarzu św. Krzyża w Pszczynie · fot. pless.pl


- Pomnik wymaga renowacji, a otoczenie wokół niego nagłej, kompleksowej estetycznej zmiany. Wskazane miejsce pamięci odwiedzane jest często przez mieszkańców powiatu pszczyńskiego oraz honorowych gości. Dostęp do tak zaszczytnego miejsca aktualnie jest utrudniony, nieestetyczny (nierówne podłoże, widoczne chwasty). Sądzę, że wskazany pomnik i teren jest miejscem upamiętniającym ofiary więźniów obozów koncentracyjnych, osób zasłużonych dla Ojczyzny - w związku z czym zadbany pomnik i teren niech będzie wyrazem hołdu dla poległych patriotów - wskazuje Marcelina Leki w interpelacji.

Radna zwraca się z prośbą o wystąpienie w tej sprawie z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego.

- Informuję, iż w bieżącym miesiącu zostanie przygotowany i złożony wniosek do programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do Programów Ministra na 2022 rok. Celem programu jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem - czytamy w odpowiedzi burmistrza Dariusza Skrobola na wniosek.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.