pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 22 października 2021
  • wyświetleń: 4839

Wyjątkowy samolot grupy The Flying Bulls odwiedził pszczyńskie niebo

W piątek około południa mieszkańcy Pszczyny oraz Goczałkowic-Zdroju mogli być świadkami wizyty na naszym niebie wyjątkowego samolotu Douglas DC-6 czeskiej grupy akrobacyjnej The Flying Bulls. Statek powietrzny leciał z Salzburga do Krakowa.

Wyjątkowy samolot grupy The Flying Bulls odwiedził pszczyńskie niebo
Wyjątkowy samolot grupy The Flying Bulls odwiedził pszczyńskie niebo · fot. Sławek Radwan / Bielskie Drogi


We flocie The Flying Bulls znajdują się zabytkowe maszyny uratowane od rdzewienia na opuszczonych lotniskach, czy też odkupione z prywatnych kolekcji. DC-6B z kolekcji The Flying Bulls został zamówiony przez marszałka Tito. Prezydent Jugosławii używał go w latach 1958-1975, po czym przeszedł on w ręce prezydenta Zambii Kennetha Kaundy.

Samolot Douglas DC-6 z floty The Flying Bulls
Samolot Douglas DC-6 z floty The Flying Bulls · fot. redbull.com


Później samolot został porzucony na lotnisku Lusaka i odkupiony przez namibijską kompanię lotniczą, która rozpoczęła proces odrestaurowywania maszyny. W 2000 roku projekt przeszedł w ręce The Flying Bulls. Zdolny do lotu, DC-6 przeleciał do Salzburga, gdzie poświęcono tysiące godzin pracy, żeby przywrócić mu dawną świetność - dać nowe wnętrze i cztery nowe silniki Pratt & Whitney R 2800 w układzie podwójnej gwiazdy.

DC-6 to bez wątpienia duma The Flying Bulls. Regularnie pojawia się na pokazach lotniczych. Niekiedy cofa się w czasie i bywa wykorzystywany do przelotów pasażerskich - tak jak to miało miejsce 60 lat temu.

Wnętrze samolotu Douglas DC-6
Wnętrze samolotu Douglas DC-6 · fot. redbull.com


Oprócz Douglasa DC-6 we flocie The Flying Bulls znajduja się takie wyjątkowe maszyny, jak North American B-25J Mitchell czy też Lockheed P-38 Lightning.

Fragment trasy przelotu samolotu Douglas DC-6 - 22.10.2021
Fragment trasy przelotu samolotu Douglas DC-6 - 22.10.2021 · fot. flightradar.com
Reportaż z pokazów lotniczych w Wielkiej Brytanii na temat Douglasa DC-6 grupy The Flying Bulls można obejrzeć tutaj.

mp, sid / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.