pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

 • 19 października 2021
 • 3 listopada 2021
 • wyświetleń: 2230

Sezon "Poezji i muzyki" rozpoczęty koncertem pamięci Osieckiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

W piątek 29 października odbył się pierwszy w nowym sezonie koncert z rozpoczętego w 2011 roku cyklu "Poezja i muzyka pod 13". Za nami prawie 90 spotkań z poezją polską w wersji recytowanej i śpiewanej. Ze względów epidemiologicznych w ubiegłym roku koncerty zostały przeniesione (mamy nadzieję, że tylko czasowo) na salę widowiskową Pszczyńskiego Centrum Kultury i prowadzone były on-line.

Poezja n i muzyka osiecka
fot. Poezja i Muzyka pod 13


Na rozpoczęcie XI sezony zaprosiliśmy już na widownię gości, którzy dość licznie (zważywszy na sytuację) odpowiedzieli na zaproszenie. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu mieliśmy przed sobą "żywego" widza. Oczywiście ci, którzy z różnych powodów nie przyszli osobiście, mogli oglądać nas on-line.

Pierwszy w tym sezonie koncert poświęciliśmy "Pamięci Agnieszki Osieckiej w 85. rocznicę jej urodzin". Chcieliśmy też połączyć spotkanie z twórczością niezapomnianej artystki z akcją charytatywną na rzecz Filipka Cholewy. Dlatego też na scenie jako scenografia pojawiły się obrazy pani Elżbiety Jasińskiej, które można było otrzymać za odpowiedni datek do skarbonki. Mile widziane również były nawet najdrobniejsze wpłaty (skarbonka stała w widocznym miejscu).

W programie koncertu znalazły się wiersze oraz krótkie felietony Osieckiej oraz wybrane spośród ponad 2 tysięcy mniej lub bardziej znane piosenki. Teksty recytowali niezawodni i wyjątkowi interpretatorzy: Karina Bieszczad, Elżbieta Jasińska, Renata Zborowska oraz Michał Pudełko.

Ilustracją muzyczną utworów recytowanych były piosenki, a prezentowali je:

 • zespół wokalny Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Trzynastka" ("Ludzkie gadanie"),
 • Kinga Baron ("Mój pierwszy bal" i "Sztuczny miód",
 • Paulina Kolarz ("Okularnicy"),
 • Magda Kawka ("Dookoła noc się stała"),
 • Szymon Kaul ("Jeżeli miłość jest" i "Tamta pani mnie inspiruje"),
 • Grzegorz Wuwer ("Uciekaj, moje serce",
 • Maciej Wilczek ("Kołysanka dla Okruszka" i "Zielono mi"),
 • Renata Zborowska ("Na zakręcie" i "Mechaniczna lalka",
 • Maciej Wilczek i Grzegorz Wuwer ("Nie jesteś sama").


Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy osobiście zjawili się w sali widowiskowej i wspierali nas swoją obecnością.

Dziękuję Państwu za zasilenie skarbonki dla Filipka (rozliczę tę skarbonkę w środę i podam w komentarzu zebraną kwotę). Dziękuję wszystkim wykonawcom za zaangażowanie w przygotowanie i realizację tego koncertu, choć często wiązało się to z walką z przeciwnościami losu (choroby, przeziębienia i inne słabości).

Dziękuję panom akustykom za sprawny przebieg spotkania, gdyż połączenie nagłośnienia on line z nagłośnieniem "na żywo" jest bardzo trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem.

Ci, którzy nie zdążyli obejrzeć albo chcieliby powrócić do wydarzenia, mogą zerknąć na stronę:Dziękuję w imieniu wykonawców za obecność na YouTubie.

Dziękuję też za wszystkie miłe słowa, jakie kierowaliście Państwo do nas po koncercie. Piękne nastrojowe i refleksyjne teksty bardzo się Państwu podobały.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany w nabyciu (za datek dla Filipka) obrazu pani Elżbiety Jasińskiej, proszę o bezpośredni kontakt ze mną (692 506 120). Dodam, że kilka obrazów znalazło swoich nowych właścicieli.

Szanowni Państwo! Ze względów organizacyjnych w tym sezonie spotkania z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" odbywać się będą co dwa miesiące, na razie w takiej samej formie. Zapraszamy serdecznie na widownię, aby towarzyszyć nam w sposób bezpośredni. Będzie nam bardzo miło! Ale oczywiście można też oglądać on-line. Na najbliższy koncert zapraszam 10 grudnia o 18.00.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj