pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2021
  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 3402

[ZDJĘCIA] "Przestrzeń pamięci" na cmentarzu w Studzionce

W związku ze złym, czasem nawet tragicznym stanem starych nagrobków na cmentarzu ewangelickim w Studzionce, postanowiono utworzyć "przestrzeń pamięci", umiejscawiając nagrobki w zwartej przestrzeni. Przy tej okazji większość nagrobków poddano restauracji. Pomysłodawcą i głównym reżyserem projektu był sołtys Studzionki, Ireneusz Gruszka.

Utworzono "Przestrzeń pamięci" na cmentarzu w Studzionce - 10.2021 · fot. Studzionka i Studzienczanie / Facebook


Studzieńczanie zadbali o pamięć pochowanych dawno temu na cmentarzu ewangelickim w Studzionce. Zrealizowano kolejny projekt, związany z pamięcią o przodkach oraz poprawą estetyki na terenie Studzionki. Wszystkie nagrobki pochodzące z I połowy XX wieku, rozrzucone na terenie cmentarza ewangelickiego przeniesiono w jedno przygotowane wcześniej miejsce. Nagrobki zostały odnowione, wraz ze znajdującymi się na nich napisami.

- Są to prawie jedyne, tak stare nagrobki w Studzionce - informują inicjatorzy projektu. - Na cmentarzu katolickim znajduje się tylko jeden, tak dawny, dziecięcy nagrobek z 1930 roku - "Hilary, Aniela i Melanja Kuś" z rzeźbą małego aniołka. Ciekawostka z nagrobka: Paweł Heinoł zmarł mając zaledwie 21 lat jako muszkieter 10. regimentu. Był synem, bratem, szwagrem i wujkiem. Musiał być najmłodszym w rodzinie. Został ranny 26 sierpnia 1917 roku. Zmarł 16 września 1917 roku.

W realizację projektu, zaangażowali się:
  • Mariusz Kijonka, Roman Firla, Waldemar Lipus, Ireneusz Gruszka ze Studzionki,
  • Piotr Mertens i Krzysztof Urbanek z Wisły Małej
  • Mariusz Welchar z Mizerowa.

ar / pless.pl
źródło: Studzionka i Studzienczanie / Facebook

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.