pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 października 2021
  • wyświetleń: 40

Jak zadbać o ogród jesienią?

Materiał partnera:

Aby ogród dobrze zniósł zimę, musimy go odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać, zanim zacznie się robić zimno?

Źródło: pexels.com


1. Jesień to dobry czas na porządki
2. Prace ogrodowe jesienią - warto pozbyć się szkodników
3. Rośliny dwuletnie i rośliny cebulowe - zabezpieczanie ogrodu na zimę
4. O czym pamiętać kupując rzeczy do ogrodu?

Jesień to dobry czas na porządkiW ogrodzie jesienne porządki to bardzo ważny etap przygotowujący nasze rośliny na nadchodzącą zimę. Pracę powinniśmy zacząć przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, a na pierwszy etap dobrze jest wybrać trawnik. Należy zadbać o jego powierzchnię i usunąć wszelkie opadłe liście, gałązki i inne rzeczy - dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się niechcianych drobnoustrojów. Jesienne prace muszą objąć również koszenie trawy, a także zadbanie o rabaty z kwiatami. W przypadku roślin wieloletnich przed nadejściem zimy musimy zadbać o to, aby pozbawić je opadłych liści i gałązek. Dobrym pomysłem może być też przekopanie rabatek.

Prace ogrodowe jesienią - warto pozbyć się szkodnikówKolejnym etapem, o którym nie możemy zapomnieć, jest zabezpieczenie ogrodu przed szkodnikami. Gdy już uprzątniemy go z suchych liści i mamy za sobą ostatnie koszenie trawnika, warto zadbać o ochronę przed mrówkami i innymi owadami. Pomogą nam w tym różnego rodzaju preparaty biobójcze, jak na przykład treol 770 ec czy afanisep pylisty. Pamiętajmy jednak, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i nie przekraczać zalecanych dawek.

Rośliny dwuletnie i rośliny cebulowe - zabezpieczanie ogrodu na zimęPrzy pierwszych przymrozkach musimy również zadbać o stan naszych roślin cebulowych, wieloletnich i innych. Powinniśmy postępować zgodnie z wymaganiami dla gatunków, które trzymamy w swoim ogrodzie. Rośliny wrażliwe na mróz powinny zostać okryte specjalną powłoką zapobiegającą przemarzaniu lub zabrane do domu, jeżeli są w doniczkach. Z kolei gatunki zimozielone możemy pozostawić na zewnątrz, jedynie pamiętając o tym, by od czasu do czasu je podlewać.

O czym pamiętać kupując rzeczy do ogrodu?Wybierając produkty do pielęgnacji ogrodu zwróćmy przede wszystkim uwagę na ich jakość. Jeżeli planujemy poprawić ścieżki lub wykonać inne prace naprawcze, jesień w ogrodzie to dobry czas by się tym zająć. Możemy wykorzystać na przykład grys marmurowy biały lub inne kruszywo, aby odświeżyć wygląd naszej zielonej przestrzeni. Zajęcie się tym przed nastaniem zimy pozwoli wykonać prace łatwiej, a z drugiej strony pozwoli uniknąć zajmowania się ogrodem w gorące letnie dni.