pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 października 2021
  • wyświetleń: 482

Wybieramy najlepsze maty do jogi - niezbędna baza przy praktyce w domu i w studiu

Materiał partnera:

Jaka mata do jogi okaże się najlepsza na początek? Czym różnią się korkowe maty od kauczukowych oraz czy wciąż opłaca się inwestować w maty wykonane z materiałów syntetycznych? W poniższym wpisie postaramy się dostarczyć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Whitpress


Jaka mata do jogi okaże się najlepsza na początek? Czym różnią się korkowe maty od kauczukowych oraz czy wciąż opłaca się inwestować w maty wykonane z materiałów syntetycznych? W poniższym wpisie postaramy się dostarczyć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Wybór maty do jogi jest istotny szczególnie dla osób początkujących. Celem stosowania maty jest przede wszystkim zapewnienie dobrej przyczepności do podłoża i amortyzacja stawów. Odpowiednio gruba mata, wykonana z wysokiej jakości materiałów, okaże się niezbędnym elementem codziennej praktyki jogi - niezależnie od preferowanego stylu ćwiczeń.

Maty do jogi - jak uchronić się przed błędami przy zakupachBłędy w doborze sprzętu do praktyki jogi zdarzają się na szczęście coraz rzadziej. Przyczynia się do tego rosnąca popularność tej aktywności oraz dobry dostęp do informacji udostępnianych w mediach społecznościowych. Zanim jednak przejdziemy do zakupów, warto poznać podstawy doboru maty do jogi.

  • Do praktyki używaj dedykowanej maty do jogi

Przy nauce i wykonywaniu asan należy postawić na dedykowaną matę do jogi. Zdecydowanie do tego celu nie sprawdzą się karimaty lub piankowe maty przeznaczone do treningu fitness. Mata do jogi powinna przylegać do podłoża, nie przesuwać się w czasie zmiany pozycji, chronić przed poślizgnięciem się oraz być na tyle gruba, aby amtortyzowała stawy.

  • Zbyt cienka mata

Wielu początkujących popełnia ten błąd i na swoją pierwszą matę wybiera model jak najcieńszy (3 mm). Są to tzw. maty podróżne, z których korzysta się na wyjazdach oraz w charakterze podkładu pod właściwą matę. Szczególnie na samym początku nauki pierwszych asan, sprawdzi się nieco grubsza mata - co najmniej 6 mm.

  • Zbyt krótka mata

Wybór długości maty także nie jest bez znaczenia. Wybierając maty do jogi upewnij się, że będzie o 10 cm dłuższa niż Twój wzrost. Dzięki temu wykonywanie poszczególnych asan i przechodzenie między nimi będzie wygodne, bez konieczności przesuwania na macie.

Z jakiego materiału powinna być wykonana mata do jogiObecnie wybór na rynku jest bardzo szeroki. Maty do jogi dostępne są w wariancie dedykowanym do dynamicznych stylów, jak np. power joga, a także do wolniejszych rodzajów praktyki. Głównym czynnikiem, który o tym decyduje, jest materiał z jakiego dana mata jest wykonana.

  • Maty z materiałów naturalnych

Do tej grupy zaliczają się maty korkowe do jogi oraz modele wykonane z naturalnego kauczuku. W ostatnich latach zyskały one ogromną popularność, szczególnie wśród miłośników opcji ekologicznych. Zarówno kauczuk, jak i korek ulegają naturalnej biodegradacji, co oznacza, że zużyta mata nie będzie latami zalegać na wysypisku śmieci.

Maty kauczukowe nadają się do praktykowania różnych stylów jogi, ponieważ są mięsiste i gwarantują doskonałą przyczepność. Posiadają jednak wady, takie jak waga, gorsza trwałość, dość wymagająca pielęgnacja oraz cena. Zamiennikiem dla nich okazują się maty wykonane z kory drzewa korkowego. Materiał ten nie zatrzymuje w sobie zabrudzeń i bakterii, więc okaże się świetny dla osób z wrażliwą skórą oraz alergików.

  • Maty z materiałów syntetycznych

Odznaczają się trwałością i odpornością na ścieranie. Ich powłoka nie pochłania nieprzyjemnych zapachów, a waga modelu wykonanego z PVC lub pianki EVA będzie niewielka. To świetna opcja dla osób które dużo podróżują i preferują treningi w studiu jogi. Syntetyczna mata do jogi jest także łatwa w pielęgnacji oraz zużywa się nieco wolniej, dzięki czemu pojedyncza mata może znakomicie sprawdzać się przez wiele lat.

Ich wadą może okazać się nieco gorsza przyczepność do maty w czasie ćwiczeń. Na rynku dostępne są modele pokryte mikrofibrą, która dobrze chłonie pot, co lepiej chroni przed ślizganiem się dłoni i stóp.

Jeśli nie wiesz na jaki typ maty do jogi się zdecydować, sprawdź ofertę Sklepu Jogina. Wśród bogatej oferty dostępne są różnorodne modele czołowych marek. W razie potrzeby obsługa sklepu służy swoim doświadczeniem - dzięki temu wybór maty uwzględniającej Twoje potrzeby okaże się jeszcze prostszy.