Wiadomości

  • 5 października 2021
  • wyświetleń: 3523

Projekt "Prawda o Auschwitz" w pszczyńskich szkołach

Na zaproszenie Powiatu Pszczyńskiego uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz nauczyciele historii zaangażowali się w projekt "Prawda o Auschwitz". Zorganizowanych zostanie kilkanaście przedsięwzięć, które przybliżą młodym ludziom tematykę holokaustu. Koordynatorami projektu są nauczyciele historii Stanisław Janosz i Michał Pudełko.

Projekt "Prawda o Auschwitz” w pszczyńskich szkołach · fot. powiat


W piątek, 1 października ponad 40 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego wspólnie z nauczycielami historii pojechało do Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Wzięli tam udział w warsztatach o powstaniu w getcie warszawskim, poznawali mechanizmy propagandy na przykładach agitacji komunistycznej i nazistowskiej oraz trenowali umiejętności komunikacyjne. Tym wyjazdem rozpoczęła się realizacja projektu "Prawda o Auschwitz", do którego Powiat Pszczyński zaprosił uczniów i nauczycieli historii ze wszystkich szkół ponadpodstawowych z naszego terenu.
Jeszcze w tym roku zaplanowano warsztaty z młodzieżą na temat wielokulturowości ziemi pszczyńskiej, które poprowadzi dr Urszula Chrobok-Sztoler oraz Spacer po Pszczynie śladami pszczyńskich Żydów, które odkryje Sławomir Pastuszka.

Działania w ramach projektu zaplanowano do końca przyszłego roku. Łącznie będzie ich kilkanaście. W tym także konkurs fotograficzny, wykłady czy wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie biorący udział w projekcie opracują także informacje o miejscach pochówku i miejscach pamięci oraz spiszą relacje o pomocy, jakiej mieszkańcy ziemi pszczyńskiej udzielili więźniom idącym w Marszu Śmierci. Efektem projektu będą materiały dydaktyczne w różnej formie, które będą mogły zostać wykorzystane do realizowania zajęć dydaktycznych w ramach lekcji historii.

Pomysł stworzenia projektu "Prawda o Auschwitz" zrodził się po włamaniu na wykład Sławomira Pastuszki młodego historyka z Pszczyny o ofiarach Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Na wydarzenie prowadzone w formule online wdarło się kilkunastu młodych ludzi, którzy kierowali obraźliwe komentarze wobec prowadzącego i słuchaczy oraz włączyli nagranie z przemówieniem Hitlera.

- Podjęliśmy wtedy decyzję o wsparciu szkół w realizacji edukacyjnych projektów historycznych, by młodzi ludzie rozumieli, ile przeszłość kryje w sobie cierpienia. W ramach projektu młodzież zajmie się badaniami naukowymi i społecznymi. Dziękuję nauczycielom historii, którzy zaangażowali się w ten projekt - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj