pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 października 2021
  • 5 października 2021
  • wyświetleń: 4381

[Historyczne ciekawostki] Kamienica przy Rynku 21 - dawniej poczta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Tydzień temu informowaliśmy, że kamienica przy Rynku 21 została wystawiona na sprzedaż. Postanowiliśmy przybliżyć bardziej szczegółowo jej ciekawą historię. Budynek dawniej pełnił rolę siedziby Poczty Książęcej a następnie Poczty Polskiej. W XIX wieku tutejsza poczta zajmowała się nie tylko przesyłką listów i paczek, ale także przewozem osób! Przez jakiś czas jej właścicielem był sam książę pszczyński.

Rynek 21 - tu kiedyś była poczta
Kamienica przy Rynku 21 - tu kiedyś była poczta · fot. pless.pl


Kamienica została zbudowana w roku 1750. Pierwotnie w miejscu obecnej zabudowy stały 2 domy, które później zostały połączone. Budynek należał m.in. do podporucznika regimentu husarskiego, potem do dyrektora poczty i pisarza sądowego.

Z zapisów w księdze rodzin ewangelickich wiadomo, że dyrektor poczty - Sebastian Rudziński był synem pracownika książęcego. Zanim w 1788 roku został kierownikiem poczty, pełnił funkcję rachmistrza na zamku.

W pierwszej połowie XIX wieku tutejsza poczta zajmowała się przesyłką listów i paczek, a także, co ciekawe, przewozem osób. Podwójny zaprzęg konny do Bierunia i Zabrzega wyruszał z Pszczyny 2 razy w tygodniu - w niedzielę i czwartek o godzinie 6.30. Tam przyłączał się do pocztylionów udających się do Krakowa i Tarnowskich Gór. Natomiast osoby, które chciały podróżować do Wrocławia, zgłaszały się na poczcie w każda sobotę do południa. Dyrektor poczty był zobowiązany do regulowania czasu według zegara na ratuszu.

Kamienica przy Rynku 21 - tu kiedyś była poczta
Kamienica przy Rynku 21 - tu kiedyś była poczta · fot. pless.pl


Sebastian Rudziński zmarł w 1827 roku. Obie kamienice odkupił poczmistrz Carl Gottfried Stiller. W 1842 roku otrzymał zgodę magistratu na dobudowę drugiego piętra i połączenie obu budynków. Jednakjuż rok później nowy właściciel zmarł. Jego spadkobiercy w połowie XIX wieku wynajęli Generalnej Dyrekcji Poczty w Opolu pomieszczenia znajdujące się na parterze z przeznaczeniem na ekspedycję i pokoje dla podróżnych.

Na pierwszym piętrze znajdowało się 7 pokoi i kuchnia a na drugim piętrze kuchnia i 6 pokoi, z czego 2 przekazano urzędnikom pocztowym. Na podwórzu stała stajnia na 12 koni, remiza na wozy i pomieszczenie na paszę.

Według spisu ludności przeprowadzonego w 1852 roku w kamienicy mieszkały 22 osoby - m.in, sekretarz sądowy oraz pisarze pocztowi.

W 1860 roku dyrekcja poczty z Opola zwróciła się do pszczyńskiego ratusza o wyznaczenie nowego lokalu, gdyż właściciele budynku zażądali zbyt wygórowanego rocznego czynszu.

W 1874 roku kamienicę kupił kupiec, dobroczyńca i członek bractwa strzeleckiego - Carl Gierich z Rybnika, który był fundatorem witraża w kościele Wszystkich Świętych. Witraż przedstawiający postać św. Jadwigi Śląskiej, został wykonany we wrocławskiej pracowni w 1892 roku.

Kolejnym nabywcą kamienicy był sam książę Jan Henryk XI Hochberg. W 1911 roku zaplanowano adaptację parteru na mleczarnię. W latach międzywojennych wydzierżawił budynek jeden z lokatorów - Paweł Woyte.

W 1939 roku budynek zakupił Józef Czembor - urodzony w Brzeźcach mierniczy książęcy wraz z żoną Elżbietą urodzoną w Pszczynie.

Teraz kamienica jest wystawiona na sprzedaż. Wymaga gruntownego remontu. Więcej na ten temat:
www.pless.pl/wiadomosci/70450-kamienica-na-pszczynskim-rynku-wystawiona-na-sprzedaz-pszczyna

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj