Wiadomości

  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 2500

Co to jest gorączka? Jakie są sposoby obniżenia gorączki — leki czy domowe sposoby?

Materiał partnera:

Gorączka to dolegliwość, która występuje równolegle wraz z infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy wirusowo-bakteryjnymi. Jest fizjologiczną reakcją na tzw. pirogeny, czyli substancje pochodzące od bakterii czy wirusów. Jednocześnie to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu. Jej wystąpienie wymaga często interwencji w postaci środków obniżających temperaturę. Wśród nich dostępne są leki, zioła, a także domowe sposoby, które mogą skutecznie uzupełnić działanie leków.

Whitpress


Gorączka - czym jest?



Gorączka to powszechny objaw występujący w czasie infekcji. To reakcja organizmu na bakterie, wirusy i ich metabolity. Jak dochodzi do podwyższenia temperatury ciała? Na skutek kontaktu patogena z komórkami odpornościowymi organizmu zostają produkowane specjalnie substancje, które lądują w podwzgórzu, gdzie znajduje się ośrodek termoregulacji. Dochodzi tam do przestawienia progu temperaturowego (tzw. punkt nastawczy) na wyższy. Warto jednak mieć na uwadze, że sama gorączka może mieć przyczyny niezakaźne, wśród których wymienia się wysiłek fizyczny, trawienie, owulację.

Jak czuje się osoba z gorączką?



Osobie chorej, której towarzyszy temperatura wyższa niż 38°C mogą towarzyszyć dreszcze, bóle mięśniowe / kostno-stawowe. Oprócz tego mogą współtowarzyszyć bóle głowy, przyspieszona akcja serca, spadek apetytu, narastające uczucie pragnienia i wzmożone wydzielanie potu. Inne charakterystyczne objawy to chociażby gęsia skórka, która jest efektem napinania się mięśni przywłosowych.

Jak obniżyć gorączkę — leki na gorączkę



W celu obniżenia temperatury ciała stosuje się leki przeciwgorączkowe, które zawierają substancje czynne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oprócz tego często stosowany jest paracetamol, który może być stosowany już u niemowląt (zależnie od rejestracji leku w postaci czopków, syropu czy saszetek). Obok wymienia się lek przeciwgorączkowy z ibuprofenem, który zależnie od dawki stosuje się u pacjentów w różnym wieku (w przypadku młodzieży są to dawki 200 lub 400 mg jednorazowo). Warto jednak pamiętać, że w stosowaniu leków na gorączkę należy zachować zdrowy rozsądek - 2 tabletki na raz nie podwoją działania przeciwgorączkowego. Co do zasady jest tak, że lek na gorączkę powinno stosować się faktycznie przy temperaturze ciała 38°C. Każdy wynik poniżej tej temperatury uznaje się za stan podgorączkowy i najczęściej zaleca się odpoczynek (np. pod kocykiem), ciepłą herbatę (czy inny napar wg uznania).

Whitpress


Preparaty na gorączkę — ważne informacje



Leki na zbicie gorączki, podobnie jak popularne środki przeciwbólowe mają swoje ograniczenia. Wynikają one z chorób towarzyszących np. zaburzona praca wątroby może ograniczać zakres stosowania paracetamolu, a choroba wrzodowa przyjmowanie ibuprofenu w gorączce. Poza tym część osób może wykazywać nadwrażliwość na określone substancje zawarte w lekach. Dodatkowo leki przeciwgorączkowe mogą powodować określone skutki uboczne, które jednak zwykle mają łagodny przebieg lub nie występują przy stosowaniu się dawkowania z ulotki. Sporym ograniczeniem jest również wiek - w kwestii leków na gorączkę u dzieci stosuje się właściwie tylko 2 substancje, a są nimi ibuprofen i paracetamol. W przypadku dorosłych pula znacząco wzrasta chociażby o metamizol sodowy.

Domowe sposoby na gorączkę



W walce z gorączką warto mieć tzw. ASA w rękawie! Lek przeciwgorączkowy to jedna ze skutecznych metod walki z podwyższoną temperaturą. Nie można jednak zapominać o domowych sposobach! Sporą popularnością w tym zakresie cieszą się zioła i środki napotne jak bez czarny, lipa, imbir. Część osób spore nadzieje wiąże ze starą metodą noszenia mokrych skarpetek. O co w niej chodzi? W pierwszej kolejności rozgrzewa się stopy (mocząc w ciepłej wodzie). Następnie na stopy nakłada się zmoczone w zimnej wodzie skarpetki, a na nie suche nieco grubsze i... idziemy spać! Sprostowania jednocześnie wymaga jedna z mądrości ludowych, która przekonywała, że post jest dobrą metodą na wysoką temperaturę — nie, nie jest. Bez jedzenia nie ma zdrowienia.