pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 września 2021
  • wyświetleń: 197

Książki Dana Browna - o czym pisze mistrz intrygi?

Materiał partnera:

Książki Dana Browna to prawdziwy koktajl. Z jednej strony zawiera historię, godną najlepszego kryminału lub thrillera. Z drugiej barwne postacie i niesamowite zwroty zdarzeń. A to wszystko okraszone jest faktami z zakresu historii, sztuki, oraz religii. Być może właśnie ta różnorodność zapewniła mu niesamowitą rozpoznawalność i popularność na całym świecie. O czym pisze Dan Brown w swoich powieściach? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Silnet


"Cyfrowa twierdza"Dan Brown rozpoczął swoją pisarską karierę w wieku 34 lat. Wówczas bowiem została wydana jego debiutancka powieść - "Cyfrowa twierdza". To technothriller opisujący historię spisku wymierzonego w Agencję Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Opowiada historię Susan Fletcher - błyskotliwej kryptolog - która próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego algorytmu. On bowiem wywrócił do góry nogami świat amerykańskiego wywiadu. Wraz ze swoim narzeczonym Davidem Susan podejmuje rozpaczliwą walkę, która rzecz jasna będzie musiała pochłonąć jakieś ofiary. Już po opublikowaniu tej książki Dana Browna pojawiły się głosy o pewnych kontrowersjach i nieścisłościach związanych z jego powieścią. Prawdziwa burza wokół jego twórczości miała jednak dopiero nastąpić.

"Anioły i demony"Druga książka Dana Browna została wydana dwa lata po jego debiucie. W niej po raz pierwszy pojawił się najbardziej znany bohater powieści Dana Browna, czyli Robert Langdon. To profesor historii sztuki, który tym razem zostaje wezwany do ośrodka badań jądrowych CERN w Genewie. Ma tam rozpoznać tajemniczy rysunek wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Kiedy okazuje się on znakiem bractwa Iluminatów, które formalnie nie istnieje od wielu lat, Robert Langdon postanawia rozwikłać tę zagadkę. Okazuje się, że wynik jego śledztwa będzie miał znaczenie dla całej ludzkości. "Anioły i demony" podobnie jak debiutancka książka Dana Browna również wywołały wiele kontrowersji. Dan Brown postawił w tej powieści bowiem między innymi tezę, że Iluminaci działali już w XVI wieku, a ich przywódcą był wówczas sam Galileusz.


"Zwodniczy punkt", "Zaginiony symbol", "Kod Leonarda da Vinci"Kolejne książki Dana Browna "Zwodniczy punkt" i "Zaginiony symbol" również zyskały wielu wiernych czytelników, ale nie wywołały takiego zamieszania jak poprzedniczki. Pomiędzy nimi, w 2003 roku opublikowana została jednak prawdziwa bomba, czyli "Kod Leonarda da Vinci". O tej powieści mówili niemal wszyscy. Jedni bronili wizji Dana Browna, tłumacząc, że powieści tego autora są jedynie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Inni natomiast nazywali go wręcz bluźniercą. Ośmielił się bowiem niemal zachwiać podstawami kościoła katolickiego, wskazując, że Jezus Chrystus miał dzieci, a jego potomkowie żyją do dzisiaj. Ta książka spotkała się z surową krytyką, ale jednocześnie wzbiła go na wyżyny popularności, z których nie schodzi do dzisiaj.

"Inferno" i "Początek"Dan Brown później napisał również powieści "Inferno" oraz "Początek". Oczywiście nie stracił w niej formy, bo również zostały sprzedane w milionowym nakładzie. "Inferno" w 2016 roku doczekało się natomiast swojej adaptacji. Książki Dana Browna to zatem lektura obowiązkowa. Niezależnie od poglądów oraz późniejszej ich oceny, warto zapoznać się z tą twórczością.