pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 2 maja 2006
  • wyświetleń: 3598

Spotkanie z Szołtyskiem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum w Goczałkowicach - Zdroju" podaj

W ramach współpracy Gimnazjum w Goczałkowicach Zdroju z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju w ubiegłym tygodniu odbyło się w naszym gimnazjum kolejne spotkanie autorskie, tym razem z panem Markiem Szołtyskiem - artystą piszącym o Śląsku, nauczycielem historii, autorem takich książek jak: "Papież na Górnym Śląsku", "Śląsk, takie miejsce na ziemi", "Żywot Ślązoka poczciwego", "Ilustrowany słownik gwary śląskiej","Biblia Ślązoka", "Śląskie podróże", "Elementarz śląski", "Kuchnia śląska", "Ślązoczki piykne są"...

Spotkanie z Szołtyskiem


Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarzowi,  a największą popularnością cieszyły się plakaty wykonane przez gimnazjalistów przedstawiające okładki książek napisanych przez naszego gościa.

Młodzież naszego gimnazjum w ramach przedmiotu- edukacja regionalna- korzysta z wielu publikacji Marka Szołtyska, dlatego też nasz gość nie był gimnazjalistom zupełnie obcy.

Spotkanie to przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum (około 290 uczniów ). Młodzież chętnie rozmawiała z pisarzem, padło mnóstwo pytań, na które bardzo szczegółowo pan Marek starał się odpowiadać.

Pisarz mówił o potrzebie kultywowania obyczajów i gwary śląskiej, prezentował swoje najnowsze książki, czytał najciekawsze fragmenty. Opowiadał w sposób barwny, z humorem. Oto niektóre dowcipy odczytane przez pisarza z książki "Ślązoczki piykne są":

Włażą dwie głodne baby do cukierni i godają:
-Dejcie nom cołko dorta, ale zaro ją pokrejcie, bo ją zjymy na miyjscu!
-A na wiela wom konsków pokroć, na sześć czy na dwanoście?
-Toć, że na sześć, bo dwanostu mogymy niy zjeść!

Mały Karlik zaglądo na film o Indianerach i pyto sie taty:
-Czamu oni sie malują?
-Bo idą na wojna!- odpowiada tatulek
-To jak nasza mama?


Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole, była wspaniałą lekcją edukacji regionalnej.

Mam nadzieję, iż dzięki współpracy naszego gimnazjum z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju będą miały miejsce kolejne spotkania ze znanymi osobistościami ze świata literatury. Może takie spotkania przyczynią się rozbudzenia zainteresowań oraz zwiększenia czytelnictwa wśród młodzieży.

Monika Mrzyk

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum w Goczałkowicach - Zdroju

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum w Goczałkowicach - Zdroju" podaj