pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2021
  • wyświetleń: 3276

[Historyczne ciekawostki] Miejskie Gimnazjum Żeńskie w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Czy wiedzieliście, że w budynku, który obecnie zajmuje Powiatowy Zespół Szkół nr 1, czyli popularna "Samochodówka", mieściło się kiedyś gimnazjum żeńskie, a potem siedziby komendy uzupełnień i garnizonu? Zapraszamy do poznania kolejnej historycznej ciekawostki dotyczącej Pszczyny.

samochodówka
W budynku "Samochodówki" mieściło się kiedyś Miejskie Gimnazjum Żeńskie · fot. Powiat


Budynek przy ul. Poniatowskiego 2 w Pszczynie zbudowano w 1905 roku (do dziś ta data widnieje na elewacji gmachu). W tamtym czasie była to ulica Stawowa (niem. Teich-Strasse). Plany obiektu wykonano na potrzeby działalności Wyższej Szkoły dla Dziewcząt. W lipcu 1923 roku nastąpiło przejęcie budynku przez gminę miejską w Pszczynie. Szkołę przeznaczono dla utworzonego w lipcu 1923 roku 3-klasowego miejskiego liceum, którego imię św. Jadwigi nadano w październiku 1925 roku.

Aby podnieść poziom kształcenia w szkole, miasto postarało się w lutym 1929 roku o przemianowanie liceum na Miejskie Gimnazjum Żeńskie im. św. Jadwigi. Była to placówka typu humanistycznego, z łaciną i językiem angielskim, ale bez greki. Każdy nowy rok szkolny rozpoczynano i kończono uroczysty nabożeństwem w kaplicy Gimnazjum Państwowego - dzisiejszego LO im. Chrobrego. W 1930 roku przebudowano strych i urządzono na nim kancelarię dyrektora i pokój nauczycielski. Odtąd budynek miał nie 6 a 8 klas lekcyjnych.

Trzy lata później Żeńskie Gimnazjum przeniesiono do Gimnazjum Państwowego im. Bolesława Chrobrego, w którym początkiem roku szkolnego 1933/1934 wprowadzono system koedukacyjny. W związku z tym zaplanowano, aby co roku likwidować jedną klasę żeńską aż do zupełnego zamknięcia szkoły.

Opuszczony budynek przy ul. Poniatowskiego następnie przydzielono Komendzie Garnizonu i Powiatowej Komendzie Uzupełnień. W latach 1945-1948 budynek był natomiast użytkowany przez Obwodowy Urząd Inwalidzki, następnie przez Średnią Szkołę Zawodową.

Artykuł powstał na podstawie noty historycznej Joanny Strońskiej-Przybyły, zawartej w albumie "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" (wydawnictwo Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj