pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 września 2021
  • wyświetleń: 2453

Najwięcej dłużników w Polsce jest w woj. Śląskim. Kolejny rekord pobity

Materiał partnera:

Już w 2020 roku BIG InfoMonitor informowało, że mieszkańcy województwa śląskiego są rekordzistami w dziedzinie zadłużenia. Ówczesna kwota 10,5 mld zł robi wrażenie. Jeśli uzmysłowimy sobie, że z roku na roku skala zjawiska się zwiększa, nie pozostaje nic innego jak nauczyć się lepiej korzystać z produktów pożyczkowych. Jeśli zaciągać zobowiązania, to z głową. Dowiedz się, jak to robić.

Linkhouse


Niechlubne śląskie rekordyChociaż Ślązacy słyną z pracowitości i gospodarności, to właśnie w ich stronach odnotowywane są rozmaite rekordy zadłużeń, które od lat symbolizują pewne zjawiska społeczno-ekonomiczne. Długi emerytów, długi wobec wymiaru sprawiedliwości, długi alimentacyjne, długi wobec banków i firm pożyczkowych... o każdym z tych wątków można napisać osobny artykuł. Zobowiązania samych Ślązaków liczone są w miliardach zł, co obrazuje skalę zjawiska. I o ile samo zadłużenie nie jest problemem, o tyle może się nim stać w przypadku trudności ze spłatą zobowiązań. Jak ich uniknąć lub się z nich wydostać? To zależy m.in. od rodzaju zobowiązania.

Według danych KRD BIG z czerwca 2021 roku w samym województwie śląskim mieszka ponad 38 tys. dłużników alimentacyjnych. Nie będziemy Cię zatem przekonywać, że jeśli ciąży na Tobie obowiązek alimentacyjny, należy się z niego wywiązywać - to nie podlega dyskusji! Warto pomyśleć o tym, jak unikać niepotrzebnego zadłużenia, np. w celu uregulowania wcześniejszych, niespłaconych kredytów. Używanie porównywarek w rodzaju https://sowafinansowa.pl/ jest jednym ze sposobów, ale o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak unikać spirali zadłużenia?Jednym z najczęstszych błędów prowadzących do spirali zadłużenia jest przeszacowanie swoich możliwości finansowych. Masowo zaciągamy kredyty i pożyczki na cele konsumpcyjne, aby sfinansować remonty czy zakupy odzieży, sprzętu RTV i AGD lub wakacyjne wyjazdy. Czy za każdym razem są to wydatki niezbędne i niecierpiące zwłoki? O ile zapożyczanie się przy stałych, wysokich dochodach nie obciąża budżetu, bo mamy środki na bieżącą spłatę, o tyle po utracie zatrudnienia lub w obliczu nowych wydatków mogą pojawić się problemy.

Żyjemy w trudnych czasach, gdy w Katowicach i innych śląskich miastach i miejscowościach można stracić pracę z dnia na dzień. Przemyśl zatem, czy na pewno chcesz się zapożyczyć, zwłaszcza gdy potrzeba nie jest priorytetowa i niezbędna. Załóżmy jednak, że decyzja jest podjęta i chcesz wziąć kredyt, pożyczkę ratalną lub chwilówkę. Jeśli tak, to starannie wybierz bank lub firmę pozabankową. Dowiedz się, np. w poradniku na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-bez-odsetek, czym jest pożyczka bez odsetek. Poznaj różnice w ofertach poszczególnych podmiotów działających na rynku. Poczytaj o ukrytych kosztach i regułach obowiązujących na rynku. Zbyt często Polacy zawierzają reklamom lub podejmują decyzje bez wgłębienia się w treść umowy czy regulaminu. Konsekwencje bywają dramatyczne.

Jak wyjść z zadłużenia?  • Ogranicz wydatki, naucz się oszczędzać drobne kwoty np. dzięki planowaniu codziennych zakupów, korzystaniu z promocji czy przemyślanemu gotowaniu.
  • Poszukaj dodatkowej pracy, np. sezonowej, zdalnej, dorywczej.
  • Dowiedz się więcej o mechanizmach refinansowania lub konsolidacji pożyczek i kredytów.


PodsumowanieNajwięcej dłużników w Polsce mieszka na Śląsku i choć większych z nich spłaca zobowiązania na czas, to nie można zapominać o ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Dzięki odpowiedzialnym decyzjom i przede wszystkim dokładnej analizie własnych potrzeb, możliwości oraz dostępnych produktów finansowych jesteś w stanie zminimalizować to niebezpieczeństwo.