pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 września 2021
  • wczoraj, 07:27
  • wyświetleń: 2384

Studnia po remoncie, kolejne zabytki czekają na renowację

Studnia, która znajduje się na płycie pszczyńskiego rynku została wyremontowana. Prace związane z konserwacją rozpoczęły się pod koniec sierpnia.

Studnia na rynku wyremontowana
Studnia na rynku wyremontowana · fot. UM Pszczyna


Zakres prac przewidywał m.in. demontaż pokrycia dachowego (gont drewniany), okładziny cokołu studni z kostki granitowej, wzmocnienie stalowych słupów w części cokołu, piaskowanie i malowanie elementów stalowych, odtworzenie konstrukcji więźby dachowej, a także pokrycie gontem modrzewiowym impregnowanym (zabezpieczenie biochronne i owadobójcze, zabezpieczenie przed UV) oraz odtworzenie drewnianego zwieńczenia dachu.

- Jednymi z zadań, które realizujemy jest ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego. Takie działania od wielu lat mają miejsce na terenie gminy Pszczyna. Przykładem może być decyzja o przeznaczeniu, tym razem 80 tys. zł m.in. na prace w Kościele Św. Mikołaja w Łące, a także Kościele pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej - mówi burmistrz Dariusz Skrobol, który podkreśla, że przeprowadzony remont studni na rynku był konieczny. - Była ona w złym stanie technicznym - dodaje burmistrz.

Studnia na rynku wyremontowana
Studnia na rynku wyremontowana · fot. UM Pszczyna


Koszt przeprowadzonych prac wyniósł 33 997,20 zł. Inwestycję zrealizowała firma "Maliborski" Ciesielstwo - Handel Drewnem Henryk Maliborski z Bujakowa.

Poniżej lista podmiotów, którym w sierpniu udzielono dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Pszczyna:

1. Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Mikołaja w Łące
Zabytek nieruchomy - Kościół pw. Św. Mikołaja. Remont stolarki okiennej budynku kościoła. 15 000 zł
2. Bawer Bartłomiej Klos - zabytek nieruchomy - budynek dawnego młyna wodnego przy ul. Żorskiej 4 w Pszczynie. Wykonanie dokumentacji projektowej. 15 000 zł,
3. Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Zabytek nieruchomy - kościół pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła. Remont instalacji elektrycznej w kościele. 50 000 zł.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.