pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 1 września 2021
  • wyświetleń: 1504

Budowa chodnika i przebudowa dróg we współpracy gminy i powiatu

Będą kolejne inwestycje drogowe dzięki współpracy powiatu pszczyńskiego z gminą Pszczyna. Budowa chodników i przebudowa dróg szykują się na Osiedlu Stara Wieś w Pszczynie, w Wiśle Małej, Studzionce, Piasku, Ćwiklicach i Rudołtowicach.

dworcowa w piasku
Ul. Dworcowa w Piasku - 08.2021 · fot. powiat


W Urzędzie Miejskim w Pszczynie starosta Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły podpisali cztery umowy na wspólne finansowanie inwestycji na drogach powiatowych na terenie gminy Pszczyna.

Podpisane umowy dotyczą przebudowy drogi powiatowej - ul. Dworcowej w Piasku, budowy chodnika w ciągu drogi powiatowej - ul. Zawadzkiego w Ćwiklicach i Rudołtowicach, przebudowy drogi powiatowej - ul. Pawiej w Wiśle Małej i ul. Jedności w Studzionce - etap II, a także wykonania projektu przebudowy skrzyżowania ul. Żorskiej, ul. Batalionów Chłopskich oraz ul. Staromiejskiej na osiedlu Stara Wieś w Pszczynie.

Podpisanie umowy między powiatem pszczyńskim a gmina Pszczyna  - 01.09.2021
Podpisanie umowy między powiatem pszczyńskim a gminą Pszczyna - 01.09.2021 · fot. UM Pszczyna


Powiat pozyskał 2,5 mln zł z budżetu państwa na przebudowę ul. Jedności w Studzionce. Wkład własny w latach 2021, 2022 i 2023 sfinansują po połowie powiat i gmina (po niemal 1,3 mln zł w ciągu trzech lat).

Wspólne finansowanie dotyczyć będzie także budowy chodnika przy ul. Zawadzkiego w Ćwiklicach i Rudołtowicach (łącznie po 700 tys. zł z budżetu obu samorządów w rozbiciu na lata 2021, 2022 i 2023) oraz przebudowy ul. Dworcowej w Piasku - gmina w latach 2021 i 222 przekaże na ten cel łącznie 400 tys. zł, powiat pszczyński - 435 tys. zł.

Studzionka, ul. Jedności
Studzionka, ul. Jedności - 07.2021 · fot. PZD Pszczyna


15,5 tys. zł wyniesie wkład gminy w 2021 r. w projekt przebudowy skrzyżowania ul. Żorskiej, Batalionów Chłopskich oraz ul. Staromiejskiej na osiedlu Stara Wieś w Pszczynie.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich wszystkie gminy w powiecie pszczyńskim współfinansują inwestycje na drogach powiatowych na swoim terenie.

Łącznie w latach 2021-2023 gmina Pszczyna przeznaczy ponad 2,4 mln zł na współfinansowanie drogowych inwestycji. Powiat pszczyński przeznaczy na te zadania 4,9 mln zł - z własnego budżetu oraz pozyskanym dofinansowaniem. Wartość zrealizowanych prac wyniesie ponad 7,3 mln zł.

- Kluczem do tego, żeby inwestycje realizować skutecznie i szybko przy relatywnie słabych dochodach samorządu, jest współpraca. Teraz, dzięki temu, że Powiat Pszczyński pozyskuje środki zewnętrzne, dużo będzie się działo na drogach powiatowych na terenie gminy Pszczyna - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Burmistrz Pszczyny podkreślał, że to ważna chwila dla powiatu i gminy.

- Dzięki decyzjom Rady Miejskiej w Pszczynie i propozycjom Zarządu Powiatu udało nam się doprowadzić do finału kolejne etapy i nowe zadania inwestycyjne na drogach powiatowych z dofinansowaniem gminnym. Dziękuję pani staroście, że udało nam się podpisać po raz kolejny umowy. Już tych zadań na drogach powiatowych w ostatnim czasie zrobiliśmy sporo. Myślę, że ta współpraca będzie kontynuowana na kolejne lata - powiedział Dariusz Skrobol.

- Dziękuję burmistrzowi, wójtom i radnym za to, że jest taka chęć, żeby samorządy działały razem. Bo wtedy pomnażamy środki i możemy realizować więcej inwestycji dla naszych mieszkańców - dodaje starosta.

ar / pless.pl, źródło: Powiat, UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.