pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 1 września 2021
  • wyświetleń: 1810

Samorządowcy upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W środę, 1 września wypada 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji pszczyńscy samorządowcy na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze.

Samorządowcy upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 01.09.2021 · fot. powiat


W uroczystościach udział wzięli m.in. burmistrz Dariusz Skrobol, wraz z zastępcami Barbarą Sopot-Zembok oraz Piotrem Sidziną, starosta pszczyński Barbara Bandoła, wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, a także Grzegorz Nogły, członek zarządu powiatu.

To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.

Wiązanki i znicze składali także przedstawiciele m.in. Związku Kombatantów i Sybiraków, Związku Nauczycielstwa Polskiego, "Pro Memoria" Stowarzyszenie Bitwy Pod Pszczyną i Kulejących Aniołów.

Samorządowcy upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Samorządowcy upamiętnili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 01.09.2021 · fot. UM Pszczyna


Obchody kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej uświetniły m.in. poczty sztandarowe, żołnierze 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego oraz muzycy orkiestry dętek KWK Staszic. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Związku Miast Ukrainy, którzy są delegacją na rozpoczynające się jutro Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Bielsku-Białej.

- 1 września 1939 roku skłania do refleksji nad przeszłością. To bardzo ważna data, którą warto zapamiętać, nie tylko po to, aby upamiętnić historię, ale także po to, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.