pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2021
  • 1 września 2021
  • wyświetleń: 6286

Jak obecnie działa pszczyński wydział komunikacji?

Nasi czytelnicy w ostatnim czasie informowali o problemach z rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Zapytaliśmy rzecznika, z czego wynikają ewentualne opóźnienia i jak obecnie działa system rejestracji pojazdów. Pojawiła się wstępna zapowiedź, że już w najbliższym czasie oprócz możliwości zarezerwowania wizyty, będzie można - jak dawniej - przyjść do urzędu bez wcześniejszego umawiania się.

wydział komunikacji
Wydział komunikacji Starostwa Powiatowego w Pszczynie · fot. Powiat


"Czy ktoś z was rejestrował ostatnio samochód w starostwie w Pszczynie? Kupiłem nowe auto i czas oczekiwania w e-kolejce to 2 tygodnie. Samochód czeka do odbioru od kilku dni i nie mogę nawet go odebrać z salonu. - napisał jeden z czytelników w komentarzu pod jednym z artykułów na naszym portalu.

Starostwo Powiatowe dementuje tę informację i wyjaśnia, że jeżeli chodzi o samochody nowe oraz sprowadzone z zagranicy niezarejestrowane w Polsce, dla tych pojazdów jest osobna internetowa kolejka, a terminy pojawiają codziennie o godz. 8.00 na następny dzień roboczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami trzeba dokonać ich rejestracji w ciągu 60 dni od daty zakupu. Osoby, które kupują nowy pojazd lub sprowadzony z zagranicy mogą również zapisać się w e-kolejce "Rejestracja - Wszystkie pojazdy" i zaplanować rejestrację z wyprzedzeniem.

Jak alarmował inny czytelnik, na stronie elektronicznej rezerwacji wizyt w zakładce "Podgląd kolejki" w ostatnim czasie występował błąd - system wskazywał, że nikt nie oczekuje na wizytę.

"Auto czeka, dziś wolny termin na 7 września! A jak wejdzie się na podgląd kolejek, to nikogo nie ma przy żadnym stanowisku!".

Starostwo Powiatowe zapewniło nas, że po zgłoszeniu problemu z podglądem kolejki administratorowi systemu, błędne dane zostały usunięte.

Jak przebiega obecnie proces rejestracji pojazdów?Jak wyjaśnia Marcela Grzywacz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pszczynie wychodząc naprzeciw wcześniejszym uwagom mieszańców, kiedy na zarejestrowanie pojazdu trzeba było poświęcić w urzędzie nawet kilka godzin, obecnie obsługa w Wydziale Komunikacji i Transportu w całości oparta została na systemie elektronicznej rezerwacji wizyt. Dzisiaj każdy, kto chce załatwić sprawę w Wydziale Komunikacji, umawia się w systemie na dany dzień i godzinę. W taki właśnie sposób działa większość wydziałów komunikacji w kraju, a klienci w większości chwalą taką organizację, która pozawala skrócić do minimum czas potrzebny na załatwienie sprawy. Na zarejestrowanie samochodu czy złożenie wniosku o prawo jazdy wystarczy 15-20 minut.

Kilka miesięcy temu w pszczyńskim Starostwie wprowadzony został nowy system rezerwacji internetowej, który przyczynił się do sprawniejszej obsługi klientów, a nowe dostępne terminy pojawiają się na bieżąco. W przypadku przerejestrowania pojazdu już zarejestrowanego w Polsce (używanego) czas oczekiwania na termin wynosi od tygodnia.

- Średnio zapisanych osób w e-kolejce do rejestracji na kolejne dwa tygodnie jest ok. 750. Nie ma możliwości, żeby rozładować to zapotrzebowanie w ciągu kilku dni. Terminy muszą być rozłożone w czasie (7 do 14 dni), żeby zapewnić sprawną obsługę klientów - mówi rzecznik starostwa.

- Klienci, którzy mają problem z dostępem do Internetu lub korzystaniem z systemu dzwonią do nas, a w rezerwacji terminu pomagają im pracownice Punktu Obsługi Klienta. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Punktem Obsługi Klienta. Można zrobić to telefonicznie: 32 449 23 00 lub osobiście - drzwi starostwa są otwarte. Jeżeli sytuacja jest pilna, po ustaleniu z pracownikiem wydziału możliwe jest pozostawienie kompletu dokumentów w skrzynce podawczej - wyjaśnia M. Grzywacz.

Starostwo zachęca, by korzystać z innych form załatwiania spraw w urzędzie. Aby zgłosić kupno lub sprzedaż samochodu nie trzeba fatygować się do urzędu, można to zrobić online lub listownie. W 2020 roku z takiej możliwości skorzystało 4850 osób, a w tym już ponad 6000.

Obecnie Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie każdego miesiąca rejestruje ok. 1500 pojazdów. Tylko w lipcu obsłużył 2843 klientów. Nastąpił znaczący wzrost liczby rejestracji - wcześniej wydział rejestrował średnio 1100 pojazdów miesięcznie.

- W najbliższym czasie stworzymy możliwość przyjmowania w urzędzie klientów, którzy wcześniej nie zarezerwowali terminu w systemie rezerwacji wizyt. Trwają uzgodnienia z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców w Warszawie. Ilość osób, które będą mogły zostać w ten sposób zarejestrować pojazd, będzie zależała od możliwości systemowych - zapowiada Marcela Grzywacz.

Najbliższe wolne terminy w e-kolejce (stan na 31 sierpnia, godz. 9.00)

  • Prawo jazdy/zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym - 2 września
  • Rejestracja (wszystkie pojazdy) - 7 września
  • Rejestracja (tylko pojazdy nowe niezarejestrowane) / Rejestracja (tylko pojazdy sprowadzone z zagranicy niezarejestrowane w Polsce) - 1 września
  • Odbiór dowodów rejestracyjnych - 1 września
  • Profil kandydata na kierowcę, odbiór prawa jazdy (nie dotyczy zatrzymanego) - 7 września
  • Inne sprawy (w Wydziale Komunikacji) - 1 września

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.